Menu

Pracownicy Night Tube zagłosują dziś za strajkiem. Winne warunki zatrudnienia

Pracownicy Night Tube zagłosują dziś za strajkiem. Winne warunki zatrudnienia
Związkowcy mogą doprowadzić do nocnego paraliżu stolicy. (Fot. Getty Images)
Pracownicy londyńskiego metra odpowiedzalni za Night Tube będą głosować dziś w sprawie podjęcia akcji protestacyjnej. Chodzi o niekorzystne, zdaniem związków zawodowych, warunki pracy i wynagrodzenia. Związkowcy domagają się zmian i grożą paraliżem, mimo faktu, że nocne metro funkcjonuje dopiero 6 miesięcy.
Reklama

Członkowie dwóch największych związków zawodowych RMT i Aslef wypowiedzieli się w sprawie zorganizowania strajku na liniach Central, Victoria, Northern, Jubilee i Piccadilly. RMT ma ogłosić wynik negocjacji jeszcze dzisiaj, a Aslef pojutrze.

„Spodziewamy się mocnego poparcia dla strajku. Jednocześnie prowadzimy jednak rozmowy z władzami metra i mamy nadzieję, że uda się rozwiązać spór bez protestu” - przekazał Finn Brennan z Aslef.

Mick Cash z RMT określił umowy dla pracowników Night Tube, które różnią się od tych zawieranych z osobami z dziennej zmiany jako „jawną dyskryminację”. Motorniczy nie mogą liczyć na awans, a nadgodziny wypłacane są dopiero po 35 godzinach pracy tygodniowo.

Związkowcy walczyli z zarządem London Underground o jak najkorzystniejsze umowy dla swoich członków jeszcze przed uruchomieniem całodobowego serwisu. Trudności w osiągnięciu porozumienia w sprawie warunków pracy i płacy opóźniły wprowadzenie nowej usługi prawie o rok.

Ostatecznie nocne metro ruszyło w pełnym, obejmującym 6 linii zakresie w grudniu ubiegłego roku.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.02.2020
  GBP 5.096 złEUR 4.240 złUSD 3.910 złCHF 3.985 zł

  Sport


  Reklama