Menu

Praca u Polaka to już nie "obciach"

Praca u Polaka to już nie "obciach"
Polskie firmy są coraz lepiej zarządzane i innowacyjne. (Fot. Getty Images)
W ogólnej opinii praca w polskiej firmie nie jest powodem do dumy, a fora internetowe są pełne wpisów na temat 'polskiego stylu zarządzania'. Jednak, jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną i outsourcingową Devire, co 8. rodak (12 proc.) chciałby pracować w organizacji z polskim kapitałem.
Reklama

Firmy z zagranicznym rodowodem wciąż są atrakcyjne dla 21 proc. uczestników badania, jednak dla większości, bo 67 proc. ankietowanych, pochodzenie kapitału nie odgrywa większej roli. To dobry sygnał dla pracodawców, którzy szukają przewagi konkurencyjnej w walce o talenty. 

Amerykański sen Polaka 

Uczestnicy badania Devire zostali poproszeni o wskazanie pochodzenia kapitału, który byłby dla nich najbardziej atrakcyjny. Aż 37 proc. ankietowanych zadeklarowało, że amerykańskie organizacje to firmy, z którymi najchętniej podjęliby współpracę. Może to świadczyć o wciąż żyjącej wizji "amerykańskiego snu", w którym światowe korporacje zapewniają warunki nieporównywalne do innych graczy na rynku pracy. 

Najbardziej zainteresowani współpracą z amerykańskim pracodawcą są młodzi ludzie z niewielkim stażem pracy (0 do 5 lat) – aż 53 proc. respondentów z tej grupy wybrałoby amerykańską firmę.

Blisko połowa respondentów ze stażem pracy w przedziale 6-10 lat (43 proc. osób z tej grupy) chciałaby pracować w firmach zza Atlantyku. Zdecydowanie mniejsze zainteresowanie wykazują pracownicy ze stażem 11-20 lat (36 proc.) oraz powyżej 21 lat (24 proc.). 

Drugim wyborem kandydatów są Niemcy (20 proc.) wskazań, a kolejne ex aequo Wielka Brytania i Szwajcaria (po 8 proc.).

"Janusz biznesu" odchodzi do lamusa

Choć dotychczas zagraniczne firmy w dużej mierze kształtowały rozwój polskich przedsiębiorstw, wyznaczając trendy i pokazując dobre (ale też złe) praktyki, to - jak potwierdza badanie - dziś różnice zaczynają się zacierać. Okryty złą sławą polski przedsiębiorca przestaje być ostateczną opcją dla kandydatów - 12 proc. respondentów badania wskazało, że najbardziej chciałoby pracować w polskiej oragnizacji. 

To bardzo dobry sygnał,  że dla relatywnie dużego grona osób praca w firmie z polskim kapitałem nie jest powodem do wstydu. Świadczy to o drodze, jaką przeszliśmy jako przedsiębiorcy. Warto spojrzeć na przykłady polskich firm nowego pokolenia, takich jak: Booksy, LiveChat czy CD Projekt Red, które są globalnymi liderami w swoich branżach i inspirują kolejnych polskich przedsiębiorców do działania.

Potencjał polskich firm dostrzegają przede wszystkim osoby w wieku 18-25 lat. (Fot. Getty Images)

Polskie firmy są w lepszej kondycji finansowej i systematycznie zwiększają swoje przychody. Jak podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, nieprzerwanie od 2014 roku rośnie liczba pracujących w polskich przedsiębiorstwach (wzrost o 7,8 proc.). Na koniec 2017 roku pracowało tu blisko 9,9 mln osób.  

Są również coraz lepiej zarządzane, innowacyjne i rozwijają się także poza granicami kraju stają się pożądanym miejscem pracy. 

Starsi nie chcą "pracować u Polaka"

Potencjał ten dostrzegają przede wszystkim osoby młode w wieku 18-25 lat (pokolenie Z). Aż 20 proc. z nich deklaruje, że wybrałoby firmę z polskim kapitałem. Do takiej współpracy entuzjastycznie podchodzą również tzw. millenialsi - 13 proc. z nich zdecydowałoby się na rodzimą organizację.

Z kolei starsze pokolenia nadal pesymistycznie postrzegają polskie firmy - tylko 6 proc. przedstawicieli pokolenia Baby Boomers chciałoby "pracować u Polaka".

Dla 67% respondentów badania, pochodzenie kapitału nie ma znaczenia. Powodem jest reorientacja kandydata na realizację własnych celów, takich jak: rozwój zawodowy czy wynagrodzenie. 

Badanie zostało zrealizowane wśród specjalistów i managerów oraz liderów organizacji. Ankieta została przeprowadzona metodą CAWI we wrześniu 2019 roku. Odpowiedzi udzieliło 1517 respondentów: 46% z nich stanowili specjaliści, 29% to managerowie, 10% przedstawiciele kadry kierowniczej, 9% to osoby na stanowiskach asystenckich, a pozostałe 6% - studenci i wolni strzelcy.  

Czytaj więcej:

Gdzie w Polsce najwięcej się zarabia?

Roboty zabiorą więcej pracy mężczyznom niż kobietom

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.250 złUSD 3.919 złCHF 3.992 zł

  Sport


  Reklama