Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Pożary w Amazonii: Irlandia ostrzega Amerykę Południową

Pożary w Amazonii: Irlandia ostrzega Amerykę Południową
Według brazylijskiego prezydenta, amazońskie pożary są dziełem ekologów. (Fot. Getty Images)
Irlandia zagłosuje przeciwko uzgodnionej w czerwcu umowie o wolnym handlu UE z południowoamerykańskim blokiem Mercosur, jeśli trwać będzie niszczenie lasów brazylijskiej Amazonii - podał dzisiaj 'Irish Independent', cytując premiera Leo Varadkara.
Reklama

Według gazety, szef rządu jest oburzony twierdzeniami brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro, że amazońskie pożary są dziełem ekologów pragnących pogorszyć jego reputację. To zarzuty "w stylu orwellowskim" - ocenił Varadkar.

"Irlandia w żadnym razie nie zagłosuje za porozumieniem o wolnym handlu UE-Mercosur, jeśli Brazylia nie będzie wypełniać swych zobowiązań w dziedzinie ochrony środowiska" - zaznaczył. Ekolodzy twierdzą, że Bolsonaro nie zapewnia dostatecznej ochrony amazońskim lasom, a szalejące tam pożary to efekt kampanii deforestacyjnej.

Varadkar: Zarzuty Bolsonaro są "w stylu orwellowskim". (Fot. Getty Images)

Dla irlandzkiego rządu problem stanowią silnie artykułowane obawy rolników, zwłaszcza hodowców bydła rzeźnego, przed cenową konkurencją dostawców z Mercosur, który tworzą poza Brazylią także Argentyna, Urugwaj i Paragwaj. Gdyby umowa została ratyfikowana, państwa te mogłyby eksportować do UE dodatkowe 100 tys. ton wołowiny rocznie.

Irlandzki komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan uważa te obawy za nieuzasadnione. "Zapewne nie wiecie, że UE sprowadza już z tych państw (Mercosur) 276 tys. ton wołowiny. Nic z tego nie przywieziono na wyspę Irlandię w 2017 i 2018 roku" - głosi jego zacytowana przez "Irish Independent" wypowiedź.

Hogan dodał, że po raz pierwszy zostanie wprowadzony mechanizm chroniący rynek wołowiny w Irlandii i całej UE. Dopuszcza on możliwość zablokowania na cztery lata importu wołowiny sprowadzanej po preferencyjnych cenach, jeśli kwoty przywozowe takiej wołowiny zostaną przekroczone.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2019
  GBP 4.895 złEUR 4.342 złUSD 3.932 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama