Menu

Powroty Polaków mogą przyczynić się do upadku katolicyzmu w UK

Powroty Polaków mogą przyczynić się do upadku katolicyzmu w UK
Polacy sprawili, że w UK zwiększyła się liczebność katolików. (Fot. Getty Images)
Kościół katolicki na Wyspach obawia się, że jeśli polscy imigranci zdecydują się na powrót do kraju w wyniku Brexitu, straci wielu wiernych - podaje Catolic Herald.

Na łamach Catholic Herald pojawił się artykuł, którego autor stwierdza, iż w związku z powrotem wielu polskich imigrantów do ojczyzny, kościół katolicki w Wielkiej Brytanii poważnie ucierpi.

"Polski exodus z Wielkiej Brytanii wpłynie niewątpliwie na spadek liczby wiernych w kościołach katolickich oraz uczniów w katolickich szkołach" - twierdzi gazeta.

W 2004 roku, kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, kraj dotknięty był stopą bezrobocia wynoszącą około 20 procent (obecnie nieco ponad trzy procent). Wkrótce Polacy stali się największą grupą etniczną na Wyspach, szacowaną na około milion osób.

Oficjalne szacunki wskazują, że katolicyzm wyznaje 7 proc. populacji UK. (Fot. Getty Images)

Catholic Herald powołuje się także na słowa ambasadora Rzegockiego, który poinformował niedawno, że zaledwie 27 proc. polskich imigrantów żyjących na Wyspach aplikowało o settled status, co z kolei pozwala przypuszczać, że wielu z nich planuje powrót do ojczyzny.

Zdaniem gazety, sytuacja spowodowana brakiem stabilności politycznej sprawia, że niektórzy nie czują się tu mile widziani. Inni natomiast mogą kierować się tymi samymi ekonomicznymi przesłankami, które skłoniły ich do migracji.

Autor artykułu zauważa także, że chociaż nie wszyscy Polacy praktykują wiarę, to jeśli zachowa się tendencja odchodzenia od religii w takim samym tempie jak w przypadku urodzonych w Wielkiej Brytanii katolików, to kościół tutaj może stracić setki tysięcy wyznawców.

Na zdjęciu: Liverpool Metropolitan Cathedral of Christ the King. (Fot. Getty Images)

Badanie brytyjskich postaw społecznych z 2019 r. oferuje analizę wskaźników spadku praktykowania religii. Okazuje się, że ponad połowa badanych uważa się za wierzących, nawet jeśli nie chodzi do kościoła.

Według Catholic Herald, upadek chrześcijaństwa jest w dużej mierze pokoleniowy, przy czym młodsi ludzie częściej odrzucają religię niż starsi. Jest to szczególnie widoczne w kościele anglikańskim, w którym zaledwie jeden procent wiernych ma od 18 do 24 lat, w porównaniu do 33 procent powyżej 75 r.ż.

Według wspomnianych badań, ateizm i towarzyszące mu ideologie są coraz powszechniejsze. 52% osób zadeklarowało brak wiary, a 33% stwierdziło, że byli albo "bardzo", albo "wyjątkowo" niereligijni.

Religia katolicka cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Wysp. Katolicy stanowią obecnie 7 proc. populacji.

Czytaj więcej:

Kanada: Znikają kościoły i inne budynki o charakterze religijnym

Brytyjskie MSZ wzywa do walki z prześladowaniem chrześcijan

Papież Franciszek: Mówienie o sobie "chrześcijanin" nie wystarcza

Węgierski Kościół tworzy system zgłaszania przypadków molestowania

"Rzeczpospolita": Mniej chętnych na religię

  Komentarze
  • Ja
   2 października 2019, 17:59

   Nie przepadam za katolicyzmem, ale z dwojga złego lepsze to niż Islam, a wiemy co się dzieje obecnie w całej Europie...

  • Ania
   2 października 2019, 21:32

   Bóg jest Prawdą a w tych czasach Prawda nie jest 'modna'

  • Men
   3 października 2019, 08:18

   Od kiedy katolicyzm to prawda?

  • Mirek London
   3 października 2019, 08:52

   Polacy wracaja do Polski ?????
   BBBBuuuuuhhhhaaaaa, co za bzdury !!!!!

  • Czytelnik
   3 października 2019, 10:18

   My wróciliśmy i może trochę żałujemy, ale do Anglii już nie wrócimy, ponieważ nie chcemy być człowiekiem drugiej kategorii.

  • Philip
   3 października 2019, 10:20

   Jeden Ksiądz Wikary już zjechał do PL, tam jest cięższa Taca niz Tu w Zagrzybialej UK

  • Przemko
   3 października 2019, 17:43

   Ja nie jestem katolem ale u takich wynajmowalem pokoj. Młodzi żyli ze sobą bez ślubu, starzy byli pijakami, przyglupami i zlodziejaszkami- ALE ZA TO co niedziela do kościółka. ...i przypomnę tylko, że sprzeciw wobec lewackiej, zboczonej indoktrynacji dzieci zgłosili TYLKO rodzice muzułmańscy - tzw. chrześcijanie w tym katole, mieli to gdzieś. ..

  • Wertyuio
   10 października 2019, 20:29

   polska patologia na topie

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport