Menu

Portugalia: Fiasko rządowych zachęt dla powracających emigrantów

Portugalia: Fiasko rządowych zachęt dla powracających emigrantów
To "kolejny nieudany program rządu" mający zachęcić emigrantów do powrotu do ojczyzny. (Fot. Getty Images)
Zaledwie 71 obywateli Portugalii i osób portugalskiego pochodzenia zdecydowało się powrócić do tego kraju w ramach uruchomionego w lipcu rządowego programu zachęt o nazwie 'Powrócić'.
Reklama

Jak wynika ze statystyk rządu Antonio Costy, ujawnionych wczoraj przez lizboński dziennik "Publico", program zachęt, w ramach którego można otrzymać jednorazową wypłatę do 6 500 euro, nie spotkał się z dobrym przyjęciem wśród mieszkających poza Portugalią obywateli tego kraju i osób o portugalskich korzeniach.

Zarówno portugalscy dziennikarze, jak i ekonomiści wskazują na bardzo niewielkie zainteresowanie programem socjalistycznego rządu Costy, określając projekt mianem "fiaska".

Jak uważa lizboński ekonomista Miguel Monteiro, niepowodzenie programu "Powrócić" wynika ze złej analizy oczekiwań mieszkających poza granicami kraju Portugalczyków. Przypomniał, że to kolejny nieudany program rządu mający zachęcić emigrantów do powrotu do ojczyzny.

Program socjalistycznego rządu Costy (na zdj.) określono mianem "fiaska". (Fot. Getty Images)

"Pomysł stymulowania powrotów emigrantów jest słuszny, ponieważ Portugalia ma dziś poważne problemy demograficzne. Problem stanowi jednak błędny dobór zachęt oferowanych przez rząd. Zaskakująco niska liczba zainteresowanych programem Powrócić dowodzi, że życie w naszym kraju, nawet przy istnieniu określonych subsydiów i ulg podatkowych, nie jest atrakcyjne dla emigrantów" - zaznaczył Monteiro.

Nowy program rządu Costy obejmuje obywateli Portugalii i osoby mające przodków wywodzących się z tego kraju, które wyjechały z Portugalii przed zakończeniem 2015 r. i mieszkały poza jej granicami co najmniej przez rok.

Poza Portugalią mieszka rekordowa liczba urodzonych w tym 10-milionowym kraju osób – ponad 2 mln. Od 2011 r. do 2018 r., co roku średnio emigrowało z Portugalii ponad 100 tys. osób, głównie młodzieży. Kierowały się one głównie do Niemiec, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.250 złUSD 3.919 złCHF 3.992 zł

  Sport


  Reklama