Menu

Port Lotniczy Gdańsk podpisał umowę na budowę nowego pirsu Terminalu T2

Port Lotniczy Gdańsk podpisał umowę na budowę nowego pirsu Terminalu T2
Lotnisko w Gdańsku rozwija się coraz prężniej. (Fot. Getty Images)
Dziś w Gdańsku została podpisana umowa na budowę nowego pirsu terminalu pasażerskiego T2 w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Pirs powstanie za ponad 255,2 mln zł. netto.
Reklama

Podpisanie umowy pomiędzy przedstawicielami Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy a Korporacją Budowlaną Doraco Sp. z o.o odbyło się na terenie terminalu pasażerskiego T2.

Pirs jest przedłużeniem hali głównej terminalu lotniczego, od którego odchodzą tzw. rękawy - kryte przejścia z lotniska do samolotu.

Umowa przewiduje, że nowy pirs powstanie w ciągu 26 miesięcy od podpisania umowy.

Jak poinformował Port Lotniczy Gdańsk, w nowym pirsie portu mają być obsługiwani głównie pasażerowie rejsów rozkładowych, podróżujący do "krajów non-Schengen" m. in. do Irlandii i Wielkiej Brytanii oraz pasażerowie lotów czarterowych lecący np. do Turcji, Egiptu.

Dodatkowo część nowego pirsu ma zostać przeznaczona do obsługi pasażerów z krajów "strefy Schengen". Pirs ma dawać możliwość dostosowania punktów wyjść do samolotów do bieżących potrzeb obsługi pasażerów w porcie, poprzez odpowiednio powiększanie lub zmniejszanie w zależności od zapotrzebowania strefy obsługi "Schengen" i "non-Schengen".

Wybudowanie nowego pirsu, będącego przedłużeniem części bezpośredniej obsługi pasażerów w terminalu T2, spowoduje, że powierzchnia terminalu T2 wzrośnie z 53 tys. m kw. do 69 tys. m kw. Będzie też więcej m.in. linii kontroli bezpieczeństwa - ich liczba wzrośnie z obecnych 11 do 18 - i karuzel do odbioru bagażu, których liczba powiększy się z 5 do 9, z obecnych 20 do 30 zwiększy się też liczba bramek odlotowych. 

Czytaj więcej:

Lotnisko w Gdańsku będzie większe. Prace ruszą w tym roku

Włochy: Gdańsk głównym motywem festiwalu kultury polskiej w Rzymie

Wizz Air uruchomi połączenie z Warszawy i Gdańska do Edynburga

  Komentarze
  • Typ
   16 października 2019, 08:37

   i tak tez pirs w gdansku jest najdrozszy na swiecie hahah ale wziatka sa dla wsiech

  • Observer
   16 października 2019, 08:59

   A jozek bak juz przytulil wziatke?Pociagneli juz jakis ambersamolocik?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama