Menu

Polskie dzieci w pułapce kompleksów

Polskie dzieci w pułapce kompleksów
Polskie nastolatki mniej się ruszają, a przez to mają niższą samoocenę - twierdzą naukowcy. (Fot. Getty Images)
Polskie nastolatki są w czołówce tych z najniższą samooceną. Źle postrzegają swój wygląd i zdrowie oraz relacje z rodzicami. Wyniki badań HBSC we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia w grupie ponad 40 państw publikuje czwartkowy 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama

To kolejna edycja międzynarodowego badania Health Behaviour in School-aged Children realizowanego we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia, w którym dokładnie analizuje się dane na temat zdrowia fizycznego, relacji społecznych i dobrego samopoczucia psychicznego 227 441 uczniów w wieku 11, 13 i 15 lat z 45 krajów Ameryki Północnej i Europy. W Polsce - jak zauważa gazeta - większość wyników jest niepokojąca.

W wieku 11 lat za grube lub zbyt grube uważało się 39 proc. dziewcząt, w wieku 13 lat – 49 proc., zaś w wieku 15 lat dotyczyło to 52 proc. Jak pisze "DGP", coraz gorzej wygląda to u chłopców – w wieku 11 i 13 lat znajdujemy się na 2. pozycji w rankingu, zaś w wieku 15 lat na 1. pozycji, z najwyższym wskaźnikiem w rankingu 43 krajów.

Cytowana przez dziennik Anna Dzielska z Instytutu Matki i Dziecka, odpowiedzialna za badania HBSC w Polsce, wskazuje, że odpowiedzi uzyskane w badaniu nie pokrywają się z realną otyłością.

Zdaniem autorów międzynarodowego raportu, gorsza samoocena jest efektem mniejszej ilości ruchu. Dzieci bez względu na kraj uprawiają z roku na rok mniej sportu. Zamiast tego wolą przesiadywać w internecie. Drugim elementem, który przekłada się na słabe poczucie własnej wartości, jest bieda.

Gazeta zwraca też uwagę, że w Polsce rośnie odsetek młodzieży deklarującej palenie tytoniu.

"DGP" informuje też, że polscy eksperci z Instytutu Matki i Dziecka chcą przeprowadzić kolejne pogłębione badania (wspólne z Serbią, która znalazła się na drugim – pozytywnym – końcu tabeli). 

  Komentarze
  • Kick
   23 maja, 10:16

   WHO jedna z najbardziej zbrodniczych organizacji na tej planecie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama