Menu

Polskie dzieci jedzą za mało warzyw i owoców

Polskie dzieci jedzą za mało warzyw i owoców
Warto uczyć nasze dziecko zdrowych nawyków. (Fot. Getty Images)
Zaledwie 7,1 proc. rodziców w Polsce deklaruje, że ich dzieci spożywają warzywa i owoce pięć razy dziennie - wynika z badania. Okazuje się, że współwinni są rodzice, którzy nie dają swoim pociechom dobrego przykładu.
Reklama

40 proc. rodziców zadeklarowało, że ich dzieci jedzą warzywa raz dziennie; 35,9 proc. rodziców zadeklarowało, że ich dzieci spożywają owoce raz dziennie - wynika z raportu "Zwyczaje żywieniowe dzieci i młodzieży (6-15 lat) pod kątem spożywania owoców i warzyw" przygotowanego na zlecenie Intermarche w maju 2019 r. Analizę, pod kątem spożywanej ilości warzyw i owoców, przeprowadzono na grupie 546 rodziców z Polski.

Tym, że ich dzieci jedzą warzywa i owoce 5 razy dziennie, może poszczycić się zaledwie 7,1 proc. ankietowanych rodziców.

Dzieci, które nie lubią warzyw, mogą polubić np. warzywne smoothie. (Fot. Getty Images)

Warto przypomnieć, że - zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła w Warszawie - warzywa i owoce należy spożywać jak najczęściej i w jak największej ilości (co najmniej połowę tego, co jesz) oraz we właściwych proporcjach: 3/4 powinny stanowić warzywa, owoce zaś 1/4.

Z badania możemy dowiedzieć się też dlaczego dzieci nie jedzą warzyw i owoców. "Bo nie lubią" odpowiedziało ponad 30 proc. ankietowanych rodziców. Inne argumenty to: "bo nie smakują" (14,5 proc.); "są niedobre/niesmaczne" (7,1 proc.); czy też "brzydko wyglądają i pachną" (3 proc.).

Co ciekawe, dzieci nie jedzą wystarczająco dużo warzyw i owoców, bowiem sami rodzice nie dają im dobrego przykładu. Mimo iż większość badanych (75 proc.) jest zdania, że jedzenie warzyw i owoców jest ważne - ponieważ dostarcza niezbędnej porcji witamin - na pytanie o to, kto w gospodarstwie domowym najczęściej spożywa owoce i warzywa, niespełna połowa ankietowanych (48,7 proc.) wskazała siebie. Dobry przykład swoim dzieciom stara się dawać 64,3 proc. rodziców.

Dlatego rodzice - jeśli chcą, by ich pociechy odżywiały się zdrowo - powinni pamiętać, by sami dawali im dobry przykład. Dlatego warto nie tylko jeść zdrowo, ale też wspólnie spożywać posiłki. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.02.2020
  GBP 5.145 złEUR 4.273 złUSD 3.956 złCHF 4.021 zł

  Sport


  Reklama