Menu

Polskie MSZ: "Porozumienie ws. Brexitu to olbrzymie osiągnięcie negocjacyjne"

Polskie MSZ: "Porozumienie ws. Brexitu to olbrzymie osiągnięcie negocjacyjne"
Szymański: "Polska od początku była zainteresowana tym, aby Brexit przebiegał na podstawie umowy". (Fot. Getty Images)
Porozumienie w sprawie Brexitu, które zostało wstępnie zaakceptowane przez stronę unijną i stronę brytyjską, jest olbrzymim osiągnięciem negocjacyjnym - ocenił dzisiaj w rozmowie z dziennikarzami przed wylotem na unijny szczyt wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.
Reklama

Szef KE Jean-Claude Juncker oraz premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformowali dzisiaj rano, że zawarto porozumienie w sprawie Brexitu między UE a Wielką Brytanią.

"Porozumienie, które zostało wstępnie zaakceptowane przez obie strony, przez stronę unijną i stronę brytyjską, jest olbrzymim osiągnięciem negocjacyjnym - z jednej strony realizuje oczekiwania Wielkiej Brytanii dotyczące zachowania gwarancji integralności Zjednoczonego Królestwa, z drugiej strony gwarantuje integralność wspólnego rynku, nasze interesy handlowe" - oświadczył wiceszef MSZ.

"Co najważniejsze porozumienie otwiera drogę do tego, by prawa obywateli były chronione umową międzynarodową, nie tylko prawem krajowym, by doszło do rzetelnego rozliczenia finansowego lat członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, by w końcu wprowadzić okres przejściowy, jeśli chodzi o współpracę handlową po ustaniu członkostwa Wielkiej Brytanii w UE" - dodał.

Porozumienie Johnsona i UE-27 zostało skrytykowane przez liderkę DUP, Arlene Foster (po prawej). (Fot. Getty Images)

Szymański podkreślił, że Polska od początku była zainteresowana tym, aby Brexit przebiegał na podstawie umowy, w sposób "możliwie niechaotyczny". "Sam Brexit jest oczywiście negatywnym wydarzeniem z polskiego punktu widzenia, ale jeżeli już musi do niego dojść, powinien być oparty o umowę" - stwierdził Szymański.

Teraz porozumienie musi zostać przyjęte przez unijnych liderów, którzy dzisiaj po południu zbierają się na szczycie w Brukseli. Problemem może jednak okazać się głosowanie w Izbie Gmin.

Porozumienie proponowane przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i UE-27 zostało dzisiaj rano skrytykowane przez liderkę Demokratycznej Partii Unionistycznej Irlandii Północnej (DUP) Arlene Foster, która oświadczyła nie może poprzeć planów premiera Johnsona w sprawie Brexitu w ich obecnym kształcie. 

Czytaj więcej:

Johnson zapewnia Macrona o chęci osiągnięcia porozumienia

Barnier o Brexicie: "Do rozwiązania pozostają ważne kwestie"

"The Times": Nawet w przypadku umowy możliwe opóźnienie Brexitu

Boris Johnson: Jest porozumienie w sprawie Brexitu

  Komentarze
  • Arek
   18 października 2019, 08:48

   jasne podzielenie uk sztucznie na dwa obszary celne badz inne ceregiele zakceptowane na szybko po telefonie z berlina a tu sie okazuje ze zlamano z tuzin przepisow celnych skarbowych i wielu jeszcze cos to nie ma w tym za grosz pomyslunku pewnie o to tu chodzi aby gonic krolika a nie go zlapac

  • Darecki
   20 października 2019, 20:52

   Faktycznie porozumienie, ktorego w UK nie popiera prawie nikt. Zarowno zwolennicy jak i przeciwnicy Brexitu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.09.2020
  GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości