Menu

Polski sąd dał ZUS broń do walki z wyłudzającymi zasiłki

Polski sąd dał ZUS broń do walki z wyłudzającymi zasiłki
Zjawisko wyłudzania zasiłków nie jest niczym nowym, ale dopiero teraz ZUS zyska narzędzie do skutecznej walki z problemem. (Fot. Getty Images)
Pracodawca zwróci świadczenie za fikcyjnego pracownika. Ucierpieć mogą także uczciwi - podała 'Rzeczpospolita'.
Reklama

"Rzeczpospolita" informuje o zajęciu się przez Sąd Najwyższy sprawą wyłudzenia z ZUS ponad 39 tys. zł zasiłku wypłaconego na podstawie pozornej umowy o pracę. "Sędziowie uznali, że ZUS może dochodzić zwrotu tych pieniędzy bezpośrednio od przedsiębiorcy. Nie musi nawet próbować ściągnąć ich od świadczeniobiorcy" - dowiadujemy się.

Prezes SN, przewodniczący składowi Izby Pracy i Ubezpieczeń SN Józef Iwulski w przytoczonym w dzienniku uzasadnieniu wskazał, że uzyskanie zwrotu od płatnika jest w praktyce łatwiejsze, bo są to często pracodawcy prowadzący szeroko zakrojoną działalność gospodarczą. "Jeżeli odpowiadają za wypłatę nienależnego świadczenia z ZUS, to od nich należy dochodzić jego zwrotu" - wskazywał.

"Dochodzenie zwrotu od świadczeniobiorców bywa nieskuteczne. A ZUS ma obowiązek dbania o skuteczne dochodzenie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, bo to leży w interesie pozostałych ubezpieczonych i państwa" - stwierdził Iwulski.

Według radcy prawnego Andrzeja Radzisława, z którym rozmawiała "Rzeczpospolita", taka uchwała jest słuszna, jednak może spowodować duże komplikacje dla przedsiębiorców. "ZUS od lat w zasadzie z automatu kwestionuje wszystkie umowy zawierane z kobietami, szczególnie wyżej wynagradzanymi, które – jak się później w krótkim czasie okazuje – są w ciąży i korzystają z zasiłku macierzyńskiego" - przekazał.

"Ta uchwała SN daje ZUS potężne narzędzie do ręki. Jeśli kontrolerom uda się zakwestionować taką umowę, pracodawca będzie musiał z własnej kieszeni zwrócić cały wypłacony zasiłek. A to może być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych" - ocenił Radzisław.

Czytaj więcej:

Będzie trudniej o zasiłek z ZUS

"DGP": 13. emerytura może już w kwietniu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.03.2020
  GBP 5.022 złEUR 4.525 złUSD 4.113 złCHF 4.268 zł

  Sport


  Reklama