Menu

Polski sąd: Dzieci z rodzin LGBT bez szans na obywatelstwo?

Polski sąd: Dzieci z rodzin LGBT bez szans na obywatelstwo?
Dziecko polskiej rodziny jednopłciowej z UK wciąż nie ma numeru PESEL i obywatelstwa. (Fot. Getty Images)
Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się na wpisanie do polskich ksiąg brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety, odmawiając mu tym samym szans na uzyskanie obywatelstwa.
Reklama

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał kasację kobiety mieszkającej w Wielkiej Brytanii, która twierdziła, że przez brak transkrypcji, czyli wpisania zagranicznego aktu urodzenia do polskich akt stanu cywilnego odmówiono jej dziecku nadania PESEL i wydania polskiego paszportu.

Sędziowie zadecydowali, że przeniesienie treści brytyjskiego aktu urodzenia dziecka do polskich ksiąg stanu cywilnego jest sprzeczne z polskim porządkiem prawnym.

W uzasadnieniu Uchwały NSA podkreślił, że "nabycie obywatelstwa polskiego przez dziecko urodzone za granicą nie może być uzależnione od wpisania – transkrypcji - zagranicznego aktu urodzenia do polskich akt stanu cywilnego".

"Rodzicami dziecka w prawie polskim mogą być tylko matka i ojciec; polskie ustawodawstwo nie zna innej kategorii rodzica" - wskazał w uzasadnieniu tej uchwały sędzia NSA Jacek Chlebny.

Jak przekazał podczas rozprawy przed sądem Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. "są rzeczy, których nie przeskoczymy". Ocenił, że to ważne, aby mimo wszystko "dziecko uzyskało wszelkie dokumenty" i zapowiedział interwencję u ministra cyfryzacji, aby nadać mu PESEL.

Jak zauważają media, rozwiązanie to będzie miało charakter jedynie doraźny i nie wiadomo, jak wyglądać będzie procedura przyznawania numerów PESEL w przypadku kolejnych dzieci polskich rodzin LGBT. Zdaniem ekspertów, większość rodzin jednopłciowych z Polski będzie rezygnować z walki o obywatelstwo dla dzieci.

Czytaj więcej:

Nieudany debiut Chick-fil-A w UK. Poszło o prawa LGBT

Muzułmanie przeciwni LGBT "z dożywotnim zakazem protestów" w UK

Polka w UK przeciwna adopcji jej dziecka przez parę LGBT

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł

  Sport


  Sport

  Reklama