Menu

Polski sąd: Dzieci z rodzin LGBT bez szans na obywatelstwo?

Polski sąd: Dzieci z rodzin LGBT bez szans na obywatelstwo?
Dziecko polskiej rodziny jednopłciowej z UK wciąż nie ma numeru PESEL i obywatelstwa. (Fot. Getty Images)
Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się na wpisanie do polskich ksiąg brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety, odmawiając mu tym samym szans na uzyskanie obywatelstwa.
Reklama

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał kasację kobiety mieszkającej w Wielkiej Brytanii, która twierdziła, że przez brak transkrypcji, czyli wpisania zagranicznego aktu urodzenia do polskich akt stanu cywilnego odmówiono jej dziecku nadania PESEL i wydania polskiego paszportu.

Sędziowie zadecydowali, że przeniesienie treści brytyjskiego aktu urodzenia dziecka do polskich ksiąg stanu cywilnego jest sprzeczne z polskim porządkiem prawnym.

W uzasadnieniu Uchwały NSA podkreślił, że "nabycie obywatelstwa polskiego przez dziecko urodzone za granicą nie może być uzależnione od wpisania – transkrypcji - zagranicznego aktu urodzenia do polskich akt stanu cywilnego".

"Rodzicami dziecka w prawie polskim mogą być tylko matka i ojciec; polskie ustawodawstwo nie zna innej kategorii rodzica" - wskazał w uzasadnieniu tej uchwały sędzia NSA Jacek Chlebny.

Jak przekazał podczas rozprawy przed sądem Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. "są rzeczy, których nie przeskoczymy". Ocenił, że to ważne, aby mimo wszystko "dziecko uzyskało wszelkie dokumenty" i zapowiedział interwencję u ministra cyfryzacji, aby nadać mu PESEL.

Jak zauważają media, rozwiązanie to będzie miało charakter jedynie doraźny i nie wiadomo, jak wyglądać będzie procedura przyznawania numerów PESEL w przypadku kolejnych dzieci polskich rodzin LGBT. Zdaniem ekspertów, większość rodzin jednopłciowych z Polski będzie rezygnować z walki o obywatelstwo dla dzieci.

Czytaj więcej:

Nieudany debiut Chick-fil-A w UK. Poszło o prawa LGBT

Muzułmanie przeciwni LGBT "z dożywotnim zakazem protestów" w UK

Polka w UK przeciwna adopcji jej dziecka przez parę LGBT

  Komentarze
  • Sorki
   4 grudnia 2019, 10:08

   Dziękujemy, żegnamy.

  • Ciocia klocia
   4 grudnia 2019, 10:20

   Polska to ciemnogrod a zwlaszcza Polskie Urzedy.

  • Ala
   4 grudnia 2019, 10:41

   Nie bardzo rozumiem, jaki jest problem. W akcie urodzenia angielskim moga byc 2 matki, a w akcie urodzenia polskim wpisac tylko matke a ojcie nieznany. I po sprawie. Dziecko dostaje polski akt urodzenia i ma pesel.

  • THC
   4 grudnia 2019, 10:57

   Jak to prezes mowi, "nie damy skrzywdzic naszysch dzieci!", a plebs powtarza bo dostali 500+. hue hue hue

  • Ja
   4 grudnia 2019, 10:59

   I nikt nie wpadł na pomysł, że może wypadałoby zmienić prawo....

  • Agata cierpienie
   4 grudnia 2019, 18:27

   Zamiast odpowiadać komentarzami na posty faszystów warto zająć się sprawami tego dzikiego miasta . Jest milion tematów np. Dlaczego w Londynie w zimie w autobusach dmucha zimne powietrze

  • THC
   6 grudnia 2019, 09:27

   @Agata cierpienie : chyba u ciebie na Hounslow. hue hue hue ;D

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.01.2020
  GBP 5.031 złEUR 4.246 złUSD 3.831 złCHF 3.954 zł

  Sport


  Reklama