Menu

Polski projekt ws. edukacji seksualnej tematem unijnej rezolucji

Polski projekt ws. edukacji seksualnej tematem unijnej rezolucji
Czy Unia Europejska zareaguje w sprawie kontrowersyjnej polskiej ustawy? (Fot. Getty Images)
W PE przygotowano rezolucję krytykującą Polskę za projekt dotyczący edukacji seksualnej - podało wczoraj biuro europosła Roberta Biedronia (Wiosna) w Brukseli. Eurodeputowani wzywają polski parlament, by nie przyjął nowelizacji Kodeksu karnego.
Reklama

Biuro europosła Biedronia poinformowało, że w dokumencie eurodeputowani "skrytykowali Polskę za ostatnie kroki mające na celu zakazanie, kryminalizację i stygmatyzację edukacji seksualnej". Projekt rezolucji, którego współautorem jest Biedroń, poparły - jak podało biuro - "wszystkie największe frakcje w Parlamencie Europejskim (chadecy, socjaliści, liberałowie i Zieloni)".

Pod dokumentem podpisali się: Elżbieta Łukacijewska (PO) w imieniu grupy EPL, Irene Tolleret, Soraya Rodriguez Ramos i Ramona Strugariu w imieniu grupy Odnowić Europę, Evelyn Regner, Robert Biedroń, Tudor Ciuhodaru w imieniu frakcji Socjalistów i Demokratów, Silvia Modig w imieniu grupy Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica (GUE) oraz Terry Reintke w imieniu Zielonych.

W projekcie jego autorzy podkreślają, że "proponowane przepisy nie tylko penalizują świadczenie kompleksowej edukacji seksualnej, ale również łamią międzynarodowe standardy oraz zobowiązania Polski w tym zakresie".

Autorzy projektu wyrażają "głębokie zaniepokojenie niezwykle niejasnymi, szerokimi i nieproporcjonalnymi przepisami proponowanego projektu ustawy, które de facto mają na celu kryminalizację rozpowszechniania edukacji seksualnej wśród nieletnich i której zakres potencjalnie zagraża wszystkim osobom, a zwłaszcza edukatorom seksualnym, w tym nauczycielom, pracownikom służby zdrowia, autorom, wydawcom, organizacjom społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzom i rodzicom lub opiekunom prawnym karą do trzech lat więzienia za nauczanie o ludzkiej seksualności, zdrowiu i życiu intymnym".

Robert Biedroń twierdzi, że będzie walczył, aby "Polki i Polacy nie musieli żyć w ciemnogrodzie"... (Fot. Getty Images)

Projektodawcy "potępiają ostatnie wydarzenia w Polsce mające na celu dezinformację, piętnowanie i zakaz edukacji seksualnej, w szczególności surową, nieodpowiednią i błędną treść uzasadnienia przewidzianego w ustawie". Autorzy "wzywają też polski parlament do powstrzymania się od przyjęcia proponowanej ustawy oraz do zapewnienia młodym ludziom dostępu do kompleksowej edukacji seksualnej".

Projekt wzywa też Radę UE (państwa członkowskie) do zajęcia się tą sprawą "i innymi zarzutami dotyczącymi naruszenia praw podstawowych w Polsce w kontekście bieżących wysłuchań Rady w sprawie sytuacji w Polsce w ramach procedury art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej".

Jak informuje Wiosna, głosowanie nad rezolucją odbędzie się 14 listopada na minisesji plenarnej w Brukseli.

Czytaj więcej:

Nawet 5 lat więzienia za prowadzenie edukacji seksualnej w Polsce

  Komentarze
  • Endriu
   9 listopada 2019, 13:10

   Moje dziecko przyniosło prezerwatywy ze szkoły. 11 lat. Londyn. Tyle w temacia

  • Robi
   9 listopada 2019, 14:18

   Lewaki nie maja pomyslu na jakakolwiek polityke to wzieli sie za sexs aby demoralizowac Polska mlodzierz karzdy lewak to zboczeniec.

  • Gośc
   9 listopada 2019, 15:06

   co za hipokryzja... zakują nam ochrony naszych wartości a jednocześnie przyjęli miliony tak skrajnej religii gdzie kobiety np. są traktowane jak własność

  • Sexedukator
   9 listopada 2019, 16:33

   @ gosc - wspolczuje tobie i twojej, rodzinie jezeli ciemnota i zacofanie to sa twoje wartosci ktore chcesz chronic. Jestes z podkarpacia ?? to by wiele wyjasnialo. pewnie nadal uwazasz ze matka znalazla cie w kapuscie, a jedyny autorytet to ksiadz. Bardzo ubogi jestes umyslowo.

  • Panicz
   9 listopada 2019, 19:29

   Robi: albo sex albo seks, nie sexs
   Młodzież i każdy.
   Kup sobie słownik

  • Vistula
   9 listopada 2019, 19:35

   Biedroń przejął pałeczkę naczelnego szkodnika Polski w Europarlamencie. Ciągle wychodzą informacje na światło dzienne, że za krytyką Polski przez obce kraje stoją działania właśnie Biedronia. Za swoje działania powinien być traktowany przez normalnych Polaków jak najgorszej klasy śmieć, bo nie po to został wybrany do PE.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.09.2020
  GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama