Menu

Polski Instytut Ekonomiczny: Gotówka nie tak szybko zniknie z portfeli

Polski Instytut Ekonomiczny: Gotówka nie tak szybko zniknie z portfeli
W wielu krajach gotówka wciąż ma się bardzo dobrze. (Fot. Getty Images)
Deutsche Bank, największy niemiecki bank - znany wcześniej z twierdzeń o zastąpieniu gotówki przez kryptowaluty - wskazuje, że gotówka jednak pozostanie w obiegu w najbliższej przyszłości - ocenia Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Reklama

PIE przypomina, że doniesienia o śmierci gotówki pojawiły się wraz z końcem lat 60. XX w. i artykułem Jacka Leflera. W 2007 r. "The Economist" opublikował artykuł The End of the Cash Era (Koniec ery pieniądza gotówkowego), mający zwiastować koniec gotówki.

Instytut informuje jednak, że dane z raportu Deutsche Bank: The Future of Payments wskazują jednoznacznie jedynie na malejące znaczenie gotówki, a nie na jej bliski koniec.

Według ankiety największego niemieckiego banku, dwie trzecie ankietowanych rozważa podniesienie ilości aktywów trzymanych w gotówce m.in. ze względu na wojnę handlową USA z Chinami, konflikty na Bliskim Wschodzie i pokłosie Brexitu.

W Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego możemy przeczytać również, że profesjonalni inwestorzy trzymają coraz większą część swojego płynnego majątku w gotówce.

W Wielkiej Brytanii już ponad połowa transakcji w sklepach odbywa się bezgotówkowo. (Fot. Getty Images)

Według PIE, mimo że fizyczne pieniądze nie znikną, to liczba transakcji dokonywanych za ich pośrednictwem będzie maleć w ogólnej liczbie płatności, na rzecz płatności mobilnych. Ponad 60 proc. badanych uważa, że gotówka nie zniknie z obiegu (ankieta Deutsche Bank przeprowadzona w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech i Chinach).

Jedynym krajem na świecie, w którym użycie gotówki drastycznie spada, jest Szwecja.

Według respondentów badania Deutsche Bank Research, płatności gotówkowe są preferowaną formą m.in. ze względu na łatwość w monitorowaniu wydatków, większą szybkość płacenia, wygodę w posługiwaniu się gotówką i bezpieczeństwo. Na łatwość w monitorowaniu wydatków i szybkość płacenia wskazuje ponad 40 proc. respondentów.

"W krajach zachodnich zmiany w podejściu do gotówki są małe. Co ciekawe, w USA i we Francji ilość fizycznego pieniądza noszonego przy sobie jest wręcz większa wśród ludzi młodych niż wśród pokolenia 55+" - możemy przeczytać w tygodniku PIE.

Czytaj więcej:

Coraz mniej gotówki w UK. Royal Mint stawia na biżuterię

Davos: Gotówka zniknie, zastąpią ją dane cyfrowe

  Komentarze
  • Szux
   17 lutego, 06:33

   jak nie będzie gotówki to ludzie stanął się niewolnikami - każdy będzie miał 16-o cyfrowy numerek i tyle
   nic nie zrobisz bez wiedzy rządzących bo nie będzie innej możliwości, każdy ruch na koncie będzie zanotowany,
   go

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Reklama