Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polski system podatkowy na 113. miejscu w świecie

Polski system podatkowy na 113. miejscu w świecie
Polska awansowała o jedno miejsce pod względem przyjazności systemów podatkowych dla biznesu i znalazła się na 113. pozycji w raporcie Paying Taxes 2014 - poinformowała globalna organizacja świadcząca profesjonalne usługi doradcze PwC.
Reklama
Reklama
"Przeciętnie polski przedsiębiorca dokonuje 18 płatności podatku rocznie, poświęcając na to w ciągu roku 286 godzin. Całkowita suma obciążeń podatkowych odpowiada 41,6 proc. zysków tej firmy" - wynika z raportu, który PwC przygotowała wspólnie z Bankiem Światowym.

Dla porównania, przeciętnie na świecie firma średniej wielkości dokonuje 26,7 płatności podatkowych w ciągu roku, co pochłania 268 godzin i 43,1 proc. zysków. Na pierwszym miejscu rankingu są Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie przedsiębiorcy dokonują średnio czterech płatności podatkowych rocznie, co pochłania 14,5 proc. zysków i zajmuje ok. 12 godzin. Ostatnie miejsce zajął Czad z 54 płatnościami w roku, które zajmują 732 godziny i pochłaniają 73,8 proc. zysków.

Zgodnie z raportem, łączne zobowiązania podatkowe przykładowej firmy znacznie wzrosły w 14 krajach, podczas gdy w innych 14 - spadły. W większości regionów na świecie tempo spadku łącznego obciążenia podatkowego jest jednak mniejsze niż w latach ubiegłych. Autorzy raportu wskazali, że od 9 lat - kiedy miała miejsce pierwsza edycja opracowania - podatki dochodowe od osób prawnych systematycznie spadają, natomiast podatki związane z zatrudnieniem utrzymują się na stabilnym poziomie. Stanowią one aktualnie najistotniejszy element łącznego zobowiązania podatkowego.

Coroczny raport Paying Taxes pokazuje nie tyle cechy charakterystyczne systemów podatkowych, co stopień ich skomplikowania. Opisuje też działania administracji podatkowej, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podatników i mają stymulować gospodarkę poprzez znoszenie barier administracyjnych.

Zdaniem Katarzyny Czarneckiej-Żochowskiej z działu prawno-podatkowego PwC zmiany w polskim systemie podatkowym wpisują się w globalne trendy. Światowe gospodarki dążą bowiem do obniżenia stawek podatkowych, redukcji czasu poświęcanego na rozliczenia podatkowe, a także liczby dokonywanych płatności.

Według specjalistki, w 2012 r. (raport odnosi się do stanu prawnego z tego roku) polska legislacja podatkowa nie wykazała istotnych zmian, które mogłyby znaleźć odzwierciedlenie w analizie. Jej zdaniem nowe regulacje wprowadzone przez tzw. ustawę deregulacyjną miały na celu raczej ułatwienia w obszarze zakładania i funkcjonowania spółek, co zostało docenione w raporcie Doing Business.

"Na naszym rynku kontynuowany jest ogólnoświatowy trend dążenia do upowszechnienia rozliczeń elektronicznych (program e-deklaracje), a także ograniczenia czasu, jaki przedsiębiorca musi poświęcić na wywiązywanie się z obowiązków wobec fiskusa" - wskazała Czarnecka Żochowska.

Zauważyła też, że większe zmiany miały miejsce u nas w 2013 r. Zaliczyła do nich m.in. przepisy mające na celu usprawnienie przepływów pieniężnych i ułatwienie prowadzenia działalności przez podatników, przepisy mające na celu likwidację tzw. zatorów płatniczych czy zmiany w obszarze cen transferowych.

Ponadto nastąpiły zmiany w VAT, mające na celu uproszczenie korzystania z ulgi na złe długi, a także częściowe zmiany dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w transakcjach wewnątrzwspólnotowych, modyfikacje przepisów związanych z fakturowaniem. Wprowadzono też możliwość wystawiania faktur uproszczonych oraz zliberalizowano przepisy dotyczące e-faktur.

"Kolejna rewolucja w VAT szykuje się już od 2014 roku. Można przypuszczać, że zmiany te wpłyną na pozycję Polski w następnych edycjach raportu Paying Taxes" - oceniła Czarnecka-Żochowska.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama