Menu

Polska zadowolona z mandatu UE do negocjacji z Wielką Brytanią

Polska zadowolona z mandatu UE do negocjacji z Wielką Brytanią
Rozmowy negocjacyjne Wielkiej Brytanii i UE rozpoczną się w przyszłym tygodniu. (Fot. Getty Images)
Polska jest zadowolona z mandatu negocjacyjnego Unii Europejskiej do rozmów o przyszłych stosunkach z Wielką Brytanią. Jak wyjaśnił wczoraj w Brukseli minister ds. europejskich Konrad Szymański, chroni on interesy polskich przedsiębiorców.
Reklama

"Ten mandat jest w pełni popierany przez Polskę. W dużym stopniu wpłynęliśmy na jego kształt, przede wszystkim koncentrując się na tym, by chronił on interesy tych branż polskiej gospodarki, które dziś są najbardziej obecne w wymianie handlowej między Polska, a Wielką Brytanią" - oświadczył Szymański.

Zatwierdzony przez ministrów państw UE mandat wskazuje na konieczność utrzymania równych zasad działania w różnych dziedzinach, od pomocy publicznej po standardy pracy i standardy socjalne dla firm działających w Wielkiej Brytanii i UE. W zamian UE oferuje Wielkiej Brytanii całkowicie wolny handel beż żadnych ceł i kwot taryfowych.

Z polskiej strony w największym stopniu w wymianie handlowej z Wielką Brytania obecne są usługi IT, transportowe, produkcja spożywcza, rolna, a także produkcja mebli. "Jest stosunkowo wiele branż, które odniosły sukces na rynku brytyjskim. Mamy dodatni bilans handlowy z Wielką Brytanią i chcielibyśmy mimo tych negatywnych faktów, żeby koszty Brexitu były ograniczone" - zaznaczył minister ds. europejskich.

Konrad Szymański (po lewej) i główny negocjator ze strony unijnej Michel Barnier. (Fot. Getty Images)

Jego zdaniem, te sektory, które są dla polskiej gospodarki ważne, są w dobrej pozycji i są "stosunkowo bezpieczne w całym procesie negocjacji". Szymański zwrócił uwagę, że nie są one elementem jakiejkolwiek gry politycznej, czy jakichkolwiek przetargów. "Chcielibyśmy, żeby tak zostało przez cały proces tych negocjacji" - oświadczył minister.

Jak poinformował, niedługo w Warszawie będzie główny negocjator ze strony unijnej Michel Barnier. Ma się spotkać z premierem Mateuszem Morawieckim. Z nieoficjalnych informacji ze źródeł dyplomatycznych wynika, że Francuz będzie w Warszawie już jutro.

Wielka Brytania, która również przyjęła już swoje stanowisko negocjacyjne, ma je zaprezentować jutro, a rozmowy obu stron rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Czasu na negocjacje jest niewiele, bo okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii w UE trwa do 31 grudnia 2020 roku.

Według danych GUS, polsko-brytyjskie obroty handlowe w 2018 roku wyniosły 19,513 mld euro. Eksport z naszego kraju wyniósł 13,946 mld euro; wartość importu to 5,566 mld euro. Dodatnie dla Polski saldo szacowane jest na ponad 8 mld euro.

Czytaj więcej:

Brexit: Ambasadorowie UE uzgodnili mandat do negocjacji z UK

UE zaakceptowała mandat do negocjacji stosunków z Wielką Brytanią

  Komentarze
  • Jan
   26 lutego, 09:19

   Ciągle te barany nie mogą zrozumieć że jeśli spadnie funt, trudno będzie znaleść zatrudnienie i komplikacje w służbie zdrowia ponad to wzrost cen wynajmu mieszkań oraz żywności czyli pensja z rachunkami wyjdzie na zero to nikt tam nie będzie siedział to i wtedy polskie sklepy nie będą potrzebne co za tym idzie i transport żywności z Polski bo angole nie kupują tych naszych długoterminowych konserwantów gdzie 60% to sól.

  • Rocky
   26 lutego, 22:01

   Lepiej niech oni na Polskę chuchają i dmuchają bo się może okazać że zostanie jako jedyny partner do handlu

  • Hahahaha
   27 lutego, 13:29

   "chroni on interesy polskich przedsiębiorców." dobre sobie. A ktore to jeszcze sa poslkie przedsoebiorstwa ze tak sie zapytam? Od 30 lat wysptzedali juz wszystko. Brawo polskojezyczny rzad.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości