Menu

Polska reżyser podbija Dublin!

Polska reżyser podbija Dublin!
Czy "polska wersja" sztuki Bułhakowa spodoba się mieszkańcom Irlandii? (Fot. Thinkstock)
W miniony weekend, na deskach dublińskiego teatru Smock Alley Theatre, Aggie Bryła wystawiła sztukę 'Mistrz i Małgorzata: baśń o Dublinie'. Trzej główni bohaterowie sztuki, opartej na powieści Michaiła Bułhakowa, zostali przeniesieni przez polską reżyser do stolicy Irlandii.
Reklama
Polka, absolwentka Narodowego Uniwersytetu Irlandzkiego Maynooth oraz Irlandzkiej Narodowej Szkoły Teatralnej - Gaiety School of Acting, nieprzypadkowo wybrała Irlandię jako centrum sztuki Bułhakowa.

"'Mistrz i Małgorzata: baśń o Dublinie' to zdecydowanie moja ulubiona powieść. Ponieważ często do niej wracam, zdecydowałam się przenieść ją na deski teatru, a swoich bohaterów przenieść do Dublina. Jest to miasto wielu kultur oraz międzynarodowej społeczności, dlatego z wyborem nie miałam większego problemu" - zdradza Aggie Bryła.

Fabułę spektaklu tworzy spacerująca po Dublinie Małgorzata, trzymająca w rękach bukiet żonkili. Obserwując zabieganych ludzi spotyka Mistrza, z którym zaczyna łączyć ją uczucie. Mistrz próbuje znaleźć pracę, lecz na każdym kroku zostaje informowany, że jest albo za młody, albo nie ma doświadczenia, bądź też firmy oszczędzają na wydatkach.

Para zmuszona jest żebrać na ulicy, a poniżona Małgorzata próbuje odebrać sobie życie. Powstrzymuje ją kochanek, który jednak wkrótce oddala się i znika z jej życia. Wtedy do akcji wkracza Szatan - widzi on w Małgorzacie idealną gospodynię wiosennego Balu Pełni Księżyca.

Przedstawienie jest ukazane w formie tańca, przy udziale melancholijnej muzyki oraz niemej gry aktorów. Obrazowi ponadczasowej miłości Małgorzaty i Mistrza towarzyszy obraz czarnej magii, stanowiący dopełnienie całego spektaklu.

Korzystając z irlandzkiej wielokulturowości, polska reżyser zatrudniła międzynarodowych aktorów, m.in. Brazylii, Chile, Litwy, Argentyny, Niemiec oraz Irlandii.
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.250 złUSD 3.919 złCHF 3.992 zł

  Sport


  Reklama