Menu

Polska jest "złomowiskiem Europy"

Polska jest "złomowiskiem Europy"
Eksperci KE twierdzą, że na polski rynek trafia wiele pojazdów, które są demontowane niezgodnie z prawem. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska uważa, że w Polsce nielegalnie złomuje się nawet milion pojazdów rocznie. Krajowi eksperci natomiast szacują ich liczbę na 600 tys. - donosi 'Puls Biznesu'.
Reklama

Służby KE przedstawiły raport roboczy na temat ochrony środowiska, z którego - pisze "PB" - wynika, że Polska jest "złomowiskiem Europy".

"Eksperci KE twierdzą, że na polski rynek trafia wiele pojazdów, które są demontowane niezgodnie z prawem. Sprawne części z rozbieranych aut są sprzedawane i wykorzystywane na rynku wtórnym, a niepotrzebne elementy i urządzenia są porzucane w lasach lub spalane, co zagraża środowisku" - podaje dziennik.

W sprawozdaniu KE, cytowanym w gazecie, stwierdzono m.in., że "około jednej trzeciej nielegalnie demontowanych pojazdów w UE znika w Polsce", co przekłada się na milion pojazdów rocznie. Według Komisji, oznacza to, że "85 proc. wszystkich złomowanych pojazdów może być nielegalnie złomowanych w Polsce".

"Zatrważających danych Brukseli nie potwierdzają krajowe statystyki, a eksperci i przedsiębiorcy zarzucają unijnym analitykom, że z ich raportu nie wynika, na jakich zasadach dokonali wyliczeń. Podkreślają też, że choć raport datowany jest na 2019 r., to wiele analiz zostało przygotowanych na podstawie statystyk historycznych" - czytamy w "PB".

Prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów przekazał dziennikowi, że w Polsce w szarej strefie demontuje się rocznie około 500 tys. pojazdów zarejestrowanych w kraju i około 100 tys. sprowadzonych w celu demontażu z innego państwa UE. W sumie więc w szarej strefie może być złomowanych około 600 tys. pojazdów - stwierdza "PB".

  Komentarze
  • Politycy to szambelani
   22 kwietnia, 13:37

   Dlaczego nikt tego nie zatrzyma? Platformers, pisiury, czerwone karły, tęczowi stringersi, rolniki, skiny, wszyscy u władzy byli i nikt tego nie zatrzyma. Pathetic

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama