Menu

Polska drugim producentem malin w Europie

Polska drugim producentem malin w Europie
Polska malinami stoi? (Fot. Getty Images)
Polska jest drugim producentem malin w Europie i piątym na świecie - po Federacji Rosyjskiej, Meksyku, Serbii i Stanach Zjednoczonych. Uzyskujemy ponad 100 tys. ton tych owoców, z czego duża część trafia na eksport - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Polsce.
Reklama

Maliny, po truskawkach i porzeczkach, są trzecim pod względem powierzchni i wielkości zbiorów gatunkiem owoców jagodowych uprawianych w kraju. Udział Polski w światowej produkcji malin wynosi około 13 proc., a w produkcji unijnej przekracza 50 proc.

Uprawa malin ma w Polsce długą tradycję. (Fot. Getty Images)

W ostatnich latach areał uprawy malin w Polsce jest względnie stabilny i wynosi 27–29 tys. hektarów, a zbiory w zależności od warunków pogodowych osiągają od 105 tys. ton do 129 tys. ton.

Maliny uprawia się przede wszystkim w województwie lubelskim, gdzie znajduje się ok. 70 proc. krajowych plantacji.

Popularnymi odmianami malin uprawianymi w Polsce są m.in.: "Polana", "Polka", "Beskid", "Benefis". Duża popularność uprawy malin w kraju jest wynikiem ich właściwości zdrowotnych, walorów smakowych oraz popytu ze strony przemysłu przetwórczego. Maliny spożywane są w postaci świeżej oraz przetworzonej jako mrożonki, konfitury, dżemy, kompoty oraz soki.

Znaczna część krajowych zbiorów malin jest przeznaczona na eksport. Polska sprzedaje je głównie w postaci mrożonej. W 2018 r. z kraju wyeksportowano 49 tys. ton malin mrożonych, co stanowiło 42 proc. wolumenu produkcji krajowej. Odbiorcami mrożonych malin były głównie Niemcy, Belgia, Wielka Brytania i Francja. Znacznie mniej zostało wywiezionych za granice świeżych owoców, trafiły one głównie na rynek niemiecki i holenderski.

Pod koniec czerwca 2019 r. ceny malin były jeszcze wysokie. Według notowań ministerstwa rolnictwa (Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej), ceny malin na rynkach hurtowych 27 czerwca 2019 r., w zależności od jakości, wynosiły od 18 zł/kg do 22 zł/kg wobec 6 zł/kg do 24 zł/kg przed rokiem. Jednak w ostatnich dniach owoce te znacznie staniały, pod koniec ubiegłego tygodnia na rynku hurtowym w Lublinie sprzedawano je w cenie 9-14 zł/kg, a na stołecznych bazarach można było je kupić za 10-20 zł za kg.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.08.2020
  GBP 4.890 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.084 zł

  Sport


  Sport

  Reklama