Menu

Polska: Aborcja w przypadku upośledzenia płodu niezgodna z konstytucją

Polska: Aborcja w przypadku upośledzenia płodu niezgodna z konstytucją
W Polsce trwają obecnie protesty w sprawie zmiany prawa aborcyjnego. (Fot. Getty Images)
Przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją - orzekł dzisiaj Trybunał Konstytucyjny w Polsce.
Reklama

"Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji" - głosi sentencja wyroku odczytana przez prezes TK Julię Przyłębską.

Wyrok zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Wniosek grupy posłów dotyczący tej kwestii po raz pierwszy trafił do Trybunału Konstytucyjnego już trzy lata temu. Ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji. Po raz kolejny wniosek trafił do TK w 2019 r. - złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.

Polacy protestują przeciwko nowemu prawu. (Fot. Getty Images)

We wniosku zaskarżono przepis, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także przepis doprecyzowujący tę regulację. Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.

Na rozprawie Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek, wysłuchując przedstawicieli wnioskodawców - posłów PiS Bartłomieja Wróblewskiego oraz Piotra Uścińskiego, posłanki Barbary Bartuś reprezentującej Sejm oraz prok. Roberta Hernanda oraz Andrzeja Stankowskiego reprezentujących Prokuratora Generalnego. Pytania stronom zadawali m.in. sędzia Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Czytaj więcej:

Zasiłek "Za życiem" nie zmniejszył liczby aborcji

Eksperci: Pigułki "dzień po" powinny być sprzedawane w UK jak prezerwatywy

W minionym roku w Polsce wykonano 1 110 zabiegów przerwania ciąży

  Komentarze
  • Banita
   22 października, 18:00

   Kobiety mają rodzić i ch.j. Tak stare dziady i cyniczni gracze pod KK robią z Kobiet męczennice.
   Pomyślcie o tych katolickich talibach przy następnych wyborach.

  • Ania
   22 października, 21:48

   Wpiszcie w wyszukiwarkę np acefalia albo zespół TRAP. Pwenoac będzie dopiero po porodzie dziecka bez głowy.

  • Normalny
   22 października, 22:39

   Drogie Panie. Wiem, że to trudny temat i dramatyczne przeżycie. Może jednak wiele z Was odważy się pozostawić dziecko z ciężkim uszkodzeniem w oknie życia? Kościół powinien wypić to piwo którego naważył.

  • Do Normalnego.
   23 października, 08:33

   A moze tobie do brzuszka przywiazemy na 9 miesiecy ciezarek i kazdego dnia bedziemy podwyzszac jego wage, tylko po to,, aby poczul jak to jest byc w ciazy. Do tego zafundujemy codzienny stres zwiazany z porodem, czy urodzi sie zdrowe dziecko, czy nie bedzie mialo zadnych wad, czy donosi sie ciaze. A moze zamiast radowac sie z narodzin dziecka przez 9 miesiecy bedziesz musial planowac pogrzeb. Pomysl o tym wszystkim a dopiero pozniej sie wypowiadaj.A ile matek zostaje samych z problem, bo tatus zwial jak urodzilo sie niepelnosprawne dziecko. Moze pomoz takiej kobiecie, ktora zostaje sama.

  • Jotkra
   23 października, 14:40

   Spotykamy sie pod ambasada? Jakis protest czy cos?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.11.2020
  GBP 4.979 złEUR 4.478 złUSD 3.736 złCHF 4.136 zł

  Sport


  Sport

  Reklama