Polska znika. "To dramatyczna sytuacja"

Socha została zapytana, czy zaskoczyły ją wyniki Narodowego Spisu Powszechnego, według których w ciągu dekady liczba ludności Polski skurczyła się o 1,2 proc., czyli ok. 0,5 mln osób. Wiceszefowa MRiPS przyznała, że wyniki spisu nie są zaskakujące. Zaznaczyła przy tym, że w demografii zmiany nie następują z dnia na dzień.
"Jest dramatycznie źle. Natomiast ta dramatyczna sytuacja to ostatnie 30 lat. To nie jest tak, że coś się wydarzyło w ostatnim czasie. Oczywiście pandemia sprawiła, że mieliśmy więcej zgonów i przyhamowały urodzenia. Ale zły trend demograficzny dla Polski zaczął się 30 lat temu" - zaznaczyła.

"Mieliśmy transformację szokową, która zburzyła poczucie bezpieczeństwa Polaków. Skutki tego są odczuwalne do dzisiaj. Dzisiaj dorosło pokolenie Polaków urodzonych w latach 90. I ono tworzy mniejsze rodziny niż poprzednicy. Mamy mniej kobiet, które mogą urodzić dzieci. Stąd spadek urodzeń" - zauważyła barbara Socha.
Na uwagę, że - pomimo programów typu "500 plus" - w ostatnich latach nie widać wzrostu dzietności, a wręcz przeciwnie, wiceminister rodziny odpowiedziała, że nie będzie widać wzrostu dzietności przez co najmniej 20 lat.
"Zmiany zauważalne są dopiero z pokolenia na pokolenie. Dlatego też w Strategii Demograficznej horyzont czasowy to 2040 r. Pracujemy nad tym, by młodzi ludzie, którzy dopiero myślą o zakładaniu rodziny, mogli swoje plany prokreacyjne realizować w dobrych warunkach" - podsumowała pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej.
Czytaj więcej:
Demograf: Kobiety odchodzą od wzorca matki Polki na rzecz "Polki samowolki"
Demograf: Nawet 70 proc. polskich gmin doświadcza depopulacji
Coraz mniej Polek decyduje się na posiadanie potomstwa
Badanie: Niemal 1/3 Polaków oszczędza "na wszystkim"