Menu

Polscy strażacy bohaterami wystawy w PE w Strasburgu

Polscy strażacy bohaterami wystawy w PE w Strasburgu
W związku z gigantycznymi pożarami lasów w tym kraju władze Szwecji zwróciły się z apelem do państw członkowskich UE o wsparcie. (Fot. Getty Images)
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu otwarto wczoraj wystawę poświęconą polskim strażakom, którzy walczyli z pożarami w Szwecji.
Reklama

Na 24 panelach zaprezentowano zdjęcia strażaków wykonane podczas ubiegłorocznej akcji ratunkowej w Szwecji. W związku z gigantycznymi pożarami lasów w tym kraju tamtejsze władze zwróciły się z apelem do państw członkowskich UE o wsparcie. Na to wezwanie 140 polskich strażaków udało się z misją do Szwecji. Na trasach przejazdu i w wielu miejscowościach spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem mieszkańców.

W otwarciu wystawy udział wzięli m.in. szef MSWiA Joachim Brudziński, ambasador Szwecji przy Radzie Europy Torbjoern Hak, europosłowie, dyplomaci i pracownicy instytucji europejskich. Gośćmi honorowymi wydarzenia byli strażacy, którzy uczestniczyli w ubiegłorocznej akcji.

Gośćmi honorowymi wydarzenia byli strażacy, którzy uczestniczyli w ubiegłorocznej akcji. (Fot. MSWiA)

"W Polsce największym zaufaniem cieszą się właśnie strażacy. Od ubiegłego roku kochają ich nie tylko Polacy, ale także Szwedzi. Cieszymy się z Państwa obecności. Mamy nadzieję, że pobyt w Strasburgu zostanie w Państwa pamięci" - oświadczył europoseł Czesław Hoc, który zorganizował wydarzenie we współpracy z MSWiA i Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Brudziński podkreślił, że "takimi akcjami, jak misja polskich strażaków w Szwecji, pokazujemy, że można na nas liczyć i jesteśmy wiarygodni, a ta wystawa jest dowodem tej wiarygodności". "Jestem bardzo dumny, że mogę zaprosić Państwa do zobaczenia wystawy obrazującej to, co jest istotą naszej obecności w domu europejskim od wieków. Naszą solidarność" - dodał szef MSWiA.

Starszy kapitan Piotr Borowiec opowiadał na uroczystości inauguracji wystawy zarówno o przygotowaniu strażaków do misji, jak i niezwykłym przyjęciu, z jakim spotkali się w Szwecji.

"Przeszliśmy wiele godzin przygotowań i treningów, by dowieść, że nasza formacja jest gotowa nieść pomoc nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Pracowaliśmy w Szwecji dwa tygodnie. Zaskoczyło nas gorące powitanie przez Szwedów, których kojarzyliśmy raczej z dystansem do życia. Przygotowali jednak polskie flagi i banery z napisami Dziękujemy Polsko. To świadczyło o tym, że nas doceniają, ale też, że bardzo potrzebują naszej pomocy. Dlatego byliśmy zmotywowani do ciężkiej pracy" - relacjonował Borowiec.

Obecny na uroczystości ambasador Szwecji podziękował strażakom za okazaną solidarność. Podczas otwarcia odczytano również list szwedzkiego europosła Petera Lundgrena.

"Dla nas Szwedów byliście, drodzy strażacy, bohaterami. W całym kraju mieszkańcy stali przy drogach, czekając na Wasze przybycie - staliście się dla nas sygnałem nadziei. Nie widziałem czegoś podobnego nigdy wcześniej, a kiedy oglądałem materiały filmowe o Was nadawane w wiadomościach, płakałem z dumy. Obserwowanie tego, jak pokonujecie tak daleką odległość, aby pomóc nam w gaszeniu pożarów, było niesamowitym, wyjątkowym doświadczeniem. Jesteście bohaterami i nigdy was nie zapomnimy” - napisał Lundgren.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.02.2020
  GBP 5.149 złEUR 4.300 złUSD 3.962 złCHF 4.054 zł

  Sport


  Reklama