Menu

Polscy emeryci zadłużeni na ponad 5,7 mld zł

Polscy emeryci zadłużeni na ponad 5,7 mld zł
W rejestrze zadłużonych jest prawie 340 tys. kobiet po 60. roku życia i mężczyzn po 65. roku życia. (Fot. Getty Images)
Seniorzy wpisani do Krajowego Rejestru Długów mają do spłaty prawie 800 tys. zobowiązań na ponad 5,7 mld zł; to o ponad pół mld zł mniej niż rok wcześniej - wynika z danych KRD. Rekordzista ma do oddania ponad 8 mln zł.
Reklama

Największe kłopoty ze spłatą zobowiązań mają seniorzy z województwa śląskiego. Ponad 54 tys. emerytów musi oddać wierzycielom prawie miliard złotych. Na drugim miejscu są ich rówieśnicy z Mazowsza (785 mln zł), a na trzecim - emeryci z Dolnego Śląska (568 mln zł).

To właśnie z tego regionu pochodzi też najbardziej zadłużony emeryt. 81-latek ze wsi w powiecie pszczyńskim na Śląsku musi rozliczyć się z jedną z instytucji finansowych na kwotę 8,3 mln zł. To wyjątek, bo seniorzy mieszkający na wsi generalnie radzą sobie lepiej niż ci żyjący w miastach.

W bazie danych KRD emeryci z obszarów wiejskich mają do spłaty zaledwie 17 proc. kwoty, którą muszą uregulować mieszkańcy miast. Z kolei seniorzy z miejscowości powyżej 300 tys. mieszkańców mają do oddania prawie 1,5 mld zł.

Seniorzy są zaskoczeni, że kredyt, który zaciągali na wnuczkę lub wnuczka nie jest spłacany, bo zupełnie inne były deklaracje ze strony rodziny. (Fot. Getty Images)

Według KRD, obecnie w rejestrze zadłużonych jest prawie 340 tys. kobiet po 60. roku życia i mężczyzn po 65. roku życia. W styczniu 2019 r. na liście dłużników Krajowego Rejestru Długów widniało natomiast ponad 366 tys. seniorów, którzy mieli do spłaty ponad 903 tys. zobowiązań na kwotę blisko 6,3 mld złotych.

W porównaniu ze styczniem zeszłego roku dłużników ubyło. 26 tys. kobiet i mężczyzn w wieku emerytalnym spłaciło swoje zobowiązania o wartości ponad pół miliarda złotych. Obecnie seniorzy winni są 5,7 mld zł. Lwią część tej kwoty (prawie 5 mld zł) muszą oddać firmom finansowym i ubezpieczeniowym.

Średnie zadłużenie osoby w wieku emerytalnym przekracza 17 tys. zł. Statystycznie jeden senior musiałby więc przeznaczyć prawie 19 wypłat emerytalnych na spłatę przeciętnego zadłużenia. "Dla emerytów zwrot długu to kwestia honoru.

"Niestety, wciąż mamy do czynienia z przypadkami kiedy są zaskoczeni, że kredyt, który zaciągali na wnuczkę lub wnuczka nie jest spłacany, bo zupełnie inne były deklaracje ze strony rodziny" - zauważają specjaliści.

Czytaj więcej:

Wielkiej Brytanii grozi pokolenie bezdomnych emerytów

Emerytura bez podatku? Tego chce niemal połowa Polaków

Wiceminister rodziny zapewnia seniorów, że wzrośnie najniższa emerytura

  Komentarze
  • John
   22 stycznia, 08:43

   Czyli 5mld to windykacja (złodzieje) , super ,

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama