Menu

Polka będzie doradzać prezydentowi USA ws. nauki i technologii

Polka będzie doradzać prezydentowi USA ws. nauki i technologii
Polska naukowiec odbiera jedną ze swoich licznych nagród z rąk księcia Filipa w 2014 roku. (Fot. Twitter/@OSUengineering)
Profesor Dorota Grejner-Brzezińska będzie zasiadać w amerykańskiej prezydenckiej Radzie Doradców ds. Nauki i Technologii - poinformował Biały Dom. Polka specjalizuje się w inżynierii geomatycznej, w tym m.in. algorytmach GPS oraz mapowaniu mobilnym.
Reklama

Grejner-Brzezińska, absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od ponad 20 lat mieszkającą w USA, jest stypendystką Fulbrighta związana jest z Ohio State University, gdzie jest profesorem i kierownikiem katedry.

Grejner-Brzezińska ma na swoim koncie liczne sukcesy badawcze. Opublikowała ponad 300 recenzowanych artykułów naukowych i otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia.

W lutym br. została wybrana do prestiżowej National Academy of Engineering jako pierwsza kobieta ze swojego uniwersytetu. Akademia z uznaniem wyrażała się m.in. o jej wkładzie w rozwój nauk geodezyjnych i nawigacji satelitarnej.

Wczesne prace profesor przyczyniły się do skonstruowania bardziej niezawodnej nawigacji GPS, którymi dysponują obecne telefony - czytamy na stronie uniwersytetu z Ohio. Badania Grejner-Brzezińskiej były wykorzystywane przez NASA, współpracowała również z amerykańskim ministerstwem obrony.

Po wybraniu do National Academy of Engineering Polka przyznawała, że do zawodu przyciągnęły ją mapy i procedura ich tworzenia. Wyraziła nadzieję, że będzie inspirować młode kobiety w zawodzie inżyniera, i podkreślała, że kobiety znajdują się wśród jej najlepszych studentów.

"Mam nadzieję, że pozycję kobiet wzmocni mówienie im, że poradzą sobie, ponieważ są inteligentne, a ich talent i wyobraźnia nie mają granic. Powiedziałbym im: +Wszystkie postępujecie właściwie. Zaufajcie tylko swoim umiejętnościom i zaufajcie swojej pracy+" - apelowała.

Czytaj więcej:

Trump: Włochy "miałyby się znacznie lepiej bez UE"

Sąd zamknął fundację Trumpa. Prezydent musi zwrócić $2 mln

USA: Sąd nie uznał obywatelstwa kobiety, która dołączyła do IS

  Komentarze
  • Ja ebie
   16 listopada 2019, 14:22

   Szacun dla pani Doroty

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama