Menu

Politico: KE przygotowuje kroki prawne przeciwko koncernowi AstraZeneca

Politico: KE przygotowuje kroki prawne przeciwko koncernowi AstraZeneca
Spór z AstraZenecą wciąż nie został rozwiązany i wpływa na relacje UE z Wielką Brytanią. Na zdjęciu: szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska przygotowuje się do wszczęcia postępowania sądowego przeciwko producentowi szczepionek na Covid-19 firmie AstraZeneca za niedotrzymywanie zobowiązań kontraktowych - ustalił portal Politico. Kwestia ta miała być poruszona na wczorajszym posiedzeniu ambasadorów państw UE.
Reklama
Reklama

Jak twierdzi Politico, powołując się na anonimowych dyplomatów, celem postępowania sądowego jest zobowiązanie AstraZeneca do dostarczania szczepionek w ilości określonej w umowie z UE. KE przedstawiła tę sprawę na posiedzeniu ambasadorów. Większość z nich miała wyrazić poparcie dla inicjatywy. Do końca tygodnia kraje unijne mają zdecydować, czy oficjalnie poprą pozew.

Do końca pierwszego kwartału brytyjsko-szwedzka firma dostarczyła 30 milionów dawek preparatu na Covid-19 do krajów UE. Zgodnie z umową miało to być jednak 100 mln dawek.

AstraZeneca prognozuje, że do końca drugiego kwartału dostarczy około 70 mln dawek. Zgodnie z umową, powinno to być jednak w sumie 300 mln.

Wczoraj agencja Reutera informowała, że Komisja Europejska zrezygnuje z dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson, które zagwarantowała jako opcje w ramach umów podpisanych z koncernami farmaceutycznymi.

Czytaj więcej:

"UE może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką"

Wielka Brytania powołuje grupę ekspertów, by przygotować się na przyszłe pandemie

  Komentarze
  • Mitek
   23 kwietnia, 10:28

   Nie rozumiem. Przeciez Europa boi sie tej szczepionki . Mnostwo sie zmarnowalo Bo ludzie nie chca sie tym szczepic a tu nagle zeby im doslac wiecej?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama