Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polacy utrzymują bliskie kontakty z rodziną

Polacy utrzymują bliskie kontakty z rodziną
Polacy cenią sobie bliskie relacje rodzinne. (Fot. Getty Images)
95 proc. Polaków utrzymuje przyjacielską relację z co najmniej jednym członkiem rodziny - wskazuje badanie CBOS 'Więzi rodzinne'.
Reklama

Badanie CBOS "Więzi rodzinne" wskazuje, że większość Polaków utrzymuje bliskie kontakty z rodziną. 95 proc. badanych deklaruje przyjacielską relację z co najmniej jednym członkiem rodziny, a jedynie 3 proc. stwierdziło w badaniu, że nie utrzymuje bliskich relacji z żadnym członkiem rodziny.

Spotkania przynajmniej raz w tygodniu ankietowani odbywają najczęściej z rodzicami (73 proc.), z wnukami (62 proc.), z dorosłymi dziećmi (59 proc.) i z teściami (45 proc.). 37 proc. widuje się raz w tygodniu z rodzeństwem, a 35 proc. z dziadkami, choć badani najczęściej deklarują spotkania z najstarszą częścią rodziny raz w miesiącu (39 proc.).

Z utrzymywaniem bliskich relacji wiele wspólnego ma bliskość zamieszkania członków rodziny. 73 proc. badanych deklaruje, że większa część krewnych mieszka w tej samej miejscowości, gminie lub w różnych, ale nieodległych od siebie miejscowościach. 20 proc. ankietowanych wskazuje, że ich krewni są rozproszeni po kraju, a 7 proc., że po świecie. Jak wskazuje autor opracowania badania Michał Feliksiak, zarówno od poprzedniego pomiaru w 2013 r., jak i w ostatnich 20 latach niewiele się w tej kwestii zmieniło – większość rodzin była i nadal jest skoncentrowana terytorialnie.

Polacy lubią dobrze zjeść w towarzystwie rodziny. (Fot. Getty Images)

Najczęstszą okazją do spotkań z rodziną są w Polce święta kościelne (Boże Narodzenie – 95 proc. i Wielkanoc – 94 proc.) oraz uroczystości rodzinne, takie jak chrzciny, śluby, pogrzeby (96 proc.) czy też imieniny lub urodziny (89 proc.). Spotkania bez okazji zadeklarowało 81 proc. badanych, a 68 proc. twierdzi, że spędza z rodziną długie weekendy, wakacje i urlopy.

Jak wskazano w opracowaniu CBOS, przeciętnie najwięcej przyjacielskich kontaktów rodzinnych mają mieszkańcy wsi i największych miast, ludzie identyfikujący się z prawicą i uczestniczący w praktykach religijnych raz w tygodniu. Najmniej z kolei respondenci w złej sytuacji materialnej, niezaangażowani religijnie i mieszkający w dużych miastach.

Autor opracowania wskazał, że intensywność kontaktów zależy przede wszystkim od tego, gdzie mieszka większość członków rodziny – krewni mieszkający blisko siebie spotykają się zdecydowanie częściej niż ci rozproszeni po kraju lub świecie. Badani z dużych i największych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców) rzadziej od pozostałych spotykają się z rodzicami, rodzeństwem, a także z dziadkami i teściami. Z najstarszą częścią rodziny kontakty bardziej intensywnie utrzymywane są wśród mieszkańców wsi i małych miast (poniżej 500 tys. mieszkańców).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (345) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face), wspomaganych komputerowo (CAPI), od 7 do 14 lutego 2019 r. na liczącej 968 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2019
  GBP 4.737 złEUR 4.259 złUSD 3.785 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama