Menu

Polacy na Wyspach chcą głosować. Padł rekord zarejestrowanych wyborców

Polacy na Wyspach chcą głosować. Padł rekord zarejestrowanych wyborców
Rejestracja osób przebywających za granicą, które chcą wziąć udział w wyborach, jest otwarta do dzisiaj do godz. 16:00 (czas GMT). (Fot. Getty Images)
Ponad 80 tys. obywateli polskich przebywających w Wielkiej Brytanii zarejestrowało się dotychczas, aby wziąć udział w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu - podała Ambasada RP w Londynie. To rekord, jeśli chodzi o polskie wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Na terenie Zjednoczonego Królestwa (wliczając w to nienależącą do niego, lecz podległą bezpośrednio brytyjskiej koronie wyspę Jersey) utworzono 54 obwody głosowania - 36 w Anglii, z czego 11 w samym Londynie, 12 w Szkocji, 3 w Irlandii Północnej, 2 w Walii i 1 na Jersey. Łącznie jest to nieco ponad jedna szósta wszystkich zagranicznych obwodów głosowania.

Najwięcej osób zarejestrowało się w obwodzie nr 268 przy polskiej parafii w londyńskiej dzielnicy Ealing - według stanu z wczoraj było to 5 140 osób, ale w trzech obwodach w ambasadzie RP łącznie jest zarejestrowanych ponad 5 700 osób.

Ogółem na razie jest 35 obwodów, w których liczba wyborców przekracza 1 tys. Z kolei najmniej osób zarejestrowało się w obwodzie nr 314 w północnoirlandzkim Londonderry - na razie 130.

Według danych ONS, pod koniec 2018 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało 905 tys. Polaków. (Fot. Getty Images)

W związku z rekordowo dużym zainteresowaniem wyborami, ambasada apeluje, żeby w celu uniknięcia długiego oczekiwania, przyjść do lokali wyborczych możliwie jak najwcześniej. Dotyczy to zwłaszcza tych obwodów, w których zarejestrowało się najwięcej osób.

Rejestracja osób przebywających za granicą, które chcą wziąć udział w wyborach, jest otwarta do dzisiaj do godz. 17:00, zaś same wybory odbędą się w niedzielę w godz. 7:00-21:00.

Zgłoszeń można dokonywać poprzez ELEKTRONICZNY SYSTEM  REJESTRACJI WYBORCÓW EWYBORY: ewybory.msz.gov.pl

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS, pod koniec 2018 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 905 tys. Polaków.

Czytaj więcej:

Można się już rejestrować na wybory do Sejmu i Senatu RP

CBOS: Większość Polaków idzie na wybory ze sprecyzowanymi preferencjami

Raport: Młodzi Polacy niezainteresowani sprawami politycznymi

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.10.2020
  GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama