Menu

Polacy mogą być dumni z Jakuba!

Polacy mogą być dumni z Jakuba!
Jakub Pawłowski został najlepszym mówcą w Londynie i srebrnym medalistą w Międzynarodowym Konkursie Mów w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Polak należy do londyńskiego klubu Toastmasters „Polish Your Polish”.
Reklama
Reklama
Toastmasters to międzynarodowa organizacja, której celem jest szerzenie umiejętności przemawiania i przewodzenia, jej początki sięgają 1924 – wtedy właśnie pierwszy taki klub powstał w Kalifornii. W 2004 roku organizacja liczyła już ponad 9000 klubów regionalnych w około 90 państwach.

Konkurs mów Toastmasters organizowany jest co roku. Brać w nim udział mogą wszyscy członkowie klubów. Na konkurs należy przygotować mowę, która trwa od 4,5 do 7,5 minuty. Przekroczenie tego czasu powoduje dyskwalifikację. W każdym z etapów mowy oceniane są przez sędziów za pomocą odpowiednich kryteriów.

Aby wziąć udział w konkursie na najwyższym, krajowym szczeblu, należy najpierw odnieść zwycięstwo na poziomie okręgowym (area, division, district). W samej brytyjskiej stolicy jest 40 klubów Toastmasters, ale to nie przeszkodziło Jakubowi zostać Mistrzem Londynu, a następnie pokonać dziesiątki zawodników dostając się na najwyższy szczebel konkursu.

Wystąpienie Jakuba zatytułowane było "Paying forward". „Postanowiłem opowiedzieć historię o tym, jak zdecydowałem się pomóc mojej dziewczynie, Ani, przygotować się do półmaratonu i jak zmieniło to moje podejście do życia. Jest to historia trochę humorystyczna, jednak z głębokim przesłaniem” - opowiada utalentowany Polak.

Receptą na sukces są – według niego – nieustające ćwiczenia. „Kiedy zapisywałem się do Toastmasters prawie 2 lata temu, moje umiejętności przemawiania były bardzo mizerne, jednak poświęciłem sporo czasu, żeby je rozwinąć. Wykorzystywałem każdą okazję do robienie przemów czy też mówienia czegokolwiek przed grupą ludzi, odwiedzałem sporo klubów Toastmasters, czasami nawet 3-5 razy w tygodniu, czytałem dużo książek, jak również słuchałem nagrań bądź też oglądałem najlepszych mówców na youtube. Zapisałem się też do szkoły, gdzie poprawiłem swoją wymowę angielskiego” - wspomina Jakub Pawłowski, który na co dzień jest informatykiem i pracuje w sektorze finansowym.

Okazuje się również, że to nie jedyne hobby finalisty konkursu – jako pasjonat biegania przebiegł w tym roku Maraton Londyński w czasie 2 godzin, 44 minut i 28 sekund. Ukończył też 4 razy zawody z serii Ironman, polegające na przepłynięciu 3,8 km, przejechaniu na rowerze 180 km oraz przebiegnięciu maratonu - wszystko bez żadnych przerw!
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama