Menu

Polacy i Irlandczycy: Najpierw wystawa, potem mecz i wspólny grill

Polacy i Irlandczycy: Najpierw wystawa, potem mecz i wspólny grill
Czy Polacy mają wiele wspólnego z Irlandczykami? Zdaniem irlandzkiego ministra Ríordáina - jak najbardziej.
Od minionego tygodnia w Dublinie można podziwiać dzieła artystów zaprezentowanych w ramach wystawy 'Sztuka bez granic'. Oprócz Polaków, swoje prace zaprezentowali gościnnie również artyści z Irlandii, Hiszpanii oraz Litwy.
Reklama

Wystawa została zorganizowana w Domu Polskim w Dublinie dzięki Towarzystwu Polsko-Irlandzkiemu, które w tym roku obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Na ekspozycji można zobaczyć liczne obrazy wykonane farbą olejną oraz akwarelą, malowaną ceramikę, rzeźby, a także odbitki mediów mieszanych. 

Wystawę otworzył Jarosław Płachecki, prezes Towarzystwa. Specjalnym gościem wernisażu był Aodhán Ó Ríordáin, minister odpowiedzialny za kulturę oraz równość w nowych irlandzkich społecznościach. 

„Musimy się przede wszystkim siebie uczyć, gdyż nasze kraje mają ze sobą wiele wspólnego. Takie spotkania są najlepszą ku temu okazją” – stwierdził minister.

„Pamiętam, jak na Euro 2012 wraz z innymi irlandzkimi kibicami byłem w Poznaniu i nigdy nie zapomnę tego, jak nas wtedy Polacy przywitali. Tego się nie da opisać. W marcu gramy kolejny mecz (Irlandia – Polska, w ramach eliminacji Mistrzostw Europy 2016 – przyp. red.) - i takie właśnie wydarzenia powinny wpływać na głębsze poznanie między naszymi narodami. Wiem, że Polacy słyną z robienia grilla – więc może po meczu zrobimy takie jedno wielkie, wspólne barbeque?” – zakończył minister, wywołując salwę śmiechu wśród zebranych.

Wystawa i szereg towarzyszących jej imprez organizowana jest w szczególnym dla Polski roku. W 2014 roku mija dokładnie 25 lat od pierwszych w Polsce częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, a także 10 lat od wstąpienia Polski do UE, które miało miejsce właśnie podczas irlandzkiej prezydencji.

85 lat temu w Dublinie otworzono także pierwszy polski konsulat na Zielonej Wyspie, a 35 lat temu stolicę Irlandii odwiedził papież Polak, święty Jan Paweł II.

Wystawa "Sztuka bez granic" potrwa do 5 października.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 21.09.2020
  GBP 4.876 złEUR 4.480 złUSD 3.796 złCHF 4.156 zł

  Sport


  Sport

  Reklama