Menu

Polacy coraz częściej używają kart płatniczych

Polacy coraz częściej używają kart płatniczych
Polacy coraz chętniej korzystają z kart płatniczych. (Fot. Getty Images)
Na polskim rynku liczba kart płatniczych wzrosła o 404 tys. - do 42,1 mln na koniec drugiego kwartału tego roku, w stosunku do końca marca - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).
Reklama

Jak podaje NBP, podstawową kategorią kart w Polsce są karty debetowe, które stanowią 79,6 proc. ogółu. Łączna liczba kart debetowych wzrosła na koniec czerwca tego roku o 1 proc. do 33,5 mln szt. w stosunku do końca pierwszego kwartału 2019 r.

Drugą kategorią kart najczęściej spotykanych w Polsce są karty kredytowe, które stanowią 13,9 proc., a ich liczba wyniosła w Polsce na koniec czerwca 5,83 mln szt. Z danych NBP wynika, że liczba kart kredytowych na przestrzeni drugiego kwartału 2019 r. zmniejszyła się o 34 tys. To spadek o 0,6 proc.

Płatności gotówką stają się coraz mniej popularne. (Fot. Getty Images)

"Charakterystycznym zjawiskiem obserwowanym na rynku polskim jest dalszy wzrost liczby kart zbliżeniowych. Na koniec czerwca 2019 r. w Polsce było ich 36,1 mln szt. Na przestrzeni kwartału liczba kart zwiększyła się o 698 tys. szt. Na koniec II kwartału 2019 r. udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych osiągnął poziom 85,7 proc. (w poprzednim kwartale było to 84,9 proc.)" - informuje bank centralny.

NBP informuje, że w drugim kwartale br. zanotowany został spadek liczby aktywnych kart płatniczych, tj. takich, którymi w ciągu ostatniego kwartału została dokonana co najmniej jedna transakcja gotówkowa bądź bezgotówkowa. Na koniec czerwca 2019 r. liczba aktywnych kart płatniczych wyniosła 27,6 mln szt., co stanowi 65,6 proc. wydanych kart płatniczych klientom (zarówno biznesowym, jak i prywatnym).

"Oznacza to, że blisko dwie piąte wydanych w Polsce kart płatniczych pozostaje nieaktywna" - zaznacza NBP.

Czytaj więcej:

Money.pl: "Polacy wracający do kraju chcą zarabiać zbyt dużo"

Wyjątkowy banknot o nominale 19 zł trafił do obiegu

Banknot w Polsce zużywa się po roku

Polska wśród państw UE, które Brexit dotknie najsilniej

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 11.08.2020
  GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

  Sport


  Sport

  Reklama