Menu

Polacy coraz bardziej aktywni?

Polacy coraz bardziej aktywni?
Okazuje się, że Polacy najczęściej odpoczywają z partnerem bądź partnerką i dziećmi (67 proc.). (Fot. Getty Images)
60 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym regularnie angażuje się ze swoimi pociechami w jakąś formę aktywności fizycznej. Z badania wynika też, że najbardziej rodzinnymi sportami są jazda na rowerze, pływanie czy spacery i nordic walking.
Reklama

64 proc. Polaków czas wolny spędza z dzieckiem; 38 proc. badanych w tym czasie realizuje swoje hobby; prawie co trzeci (30 proc.) czas wolny poświęca na spacerowanie - wynika z raportu "Polaków portfel własny: aktywna rodzina" Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku.

Co ciekawe, więcej swojego czasu wolnego na zabawę czy po prostu spędzanie czasu z dziećmi deklarują mężczyźni (67 proc., kobiety - 61 proc.). Również panowie mają więcej czasu na realizowanie swojego hobby (44 proc., kobiety - 31 proc.). Natomiast na spacerowanie więcej swojego czasu wykorzystują kobiety (43 proc., mężczyźni - 19 proc.)

Co jeszcze Polacy robią w czasie wolnym? Co czwarty czyta książki bądź gazety, a co piąty uprawia sport. Na kolejnym miejscach znalazły się takie przyjemności jak: spotkania ze znajomymi (17 proc.), przeglądanie internetu i social mediów (17 proc.), chodzenie na zakupy (16 proc.) czy oglądanie filmów i seriali (14 proc.). Pozostali (4 proc.) deklarują, że nie mają wolnego czasu.

Z kolei ci, którzy mogą sobie na niego pozwolić, mają go w różnych dawkach. Na więcej niż trzygodzinny odpoczynek może pozwolić sobie większość ankietowanych (67 proc.).

Co czwarty Polak w wolnym czasie czyta książki bądź gazety. (Fot. Getty Images)

Czas wolny pozostałych badanych wygląda następująco: 15 proc. ma 1-2 godzin "wolnego"; 14 proc. ma 2-3 godziny; 2 proc. ma od pół godziny do godziny czasu na odpoczynek, zaś zaledwie 1 proc. - nie więcej niż 30 min.

Okazuje się, że najczęściej odpoczywamy z partnerem bądź partnerką i dziećmi (67 proc.). Tylko z dziećmi odpoczywa 14 proc. badanych, a tylko z partnerem bądź partnerką czas wolny spędza 9 proc. ankietowanych. Samotnie relaksuje się co dwudziesty Polak.

Pocieszającym jest fakt, że wielu badanych czas wolny poświęca na aktywność fizyczną. Codziennie lub prawie codziennie ćwiczy nieco ponad co czwarty Polak (28 proc.). Zbliżony odsetek badanych, bo po 23 proc., na aktywność fizyczną znajduje czas i chęć raz/dwa razy w tygodniu albo prawie nigdy bądź w ogóle. Najmniej jest tych, którzy ćwiczą kilka razy w miesiącu (14 proc.) albo trzy, cztery razy w tygodniu (12 proc.).

Jaki sport wydaje się być, zdaniem ankietowanych, najbardziej rodzinnym? Na podium znalazły się takie aktywności jak: jazda na rowerze (65 proc.); pływanie (42 proc.); spacery i nordic walking (33 proc.). Najlepszym sportem dla rodzica okazały się być też: wędrówki i piesze wycieczki (30 proc.); siłownia (14 proc.); fitness i crossfit (11 proc.). 

  Komentarze
  • Paulina
   12 września 2019, 08:45

   Przez wakacje staraliśmy się z dziećmi jeździć jak najwięcej rowerami, aktywność to podstawa. A jak pogoda nie pozwalała na aktywność, to wspólnie spędzaliśmy czas przy planszówkach z Alexandra. Ostatnio w markecie znaleźliśmy kolejowy zawrót głowy. Świetna zabawa. Dzieci zadowolone i my też, bo mamy z nimi dobry kontakt :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama