Pogrzeb papieża w sobotę. Jego następcę będą wybierać m.in. czterej polscy kardynałowie

Po sobotniej mszy na placu Świętego Piotra trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.
Urząd Celebracji Liturgicznych poinformował także, że na dzisiaj zaplanowano ceremonię przeniesienia w procesji trumny z ciałem Franciszka z kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie się obecnie znajduje, do bazyliki Świętego Piotra. Tam wierni będą mogli oddać hołd papieżowi.
Udział w mszy pogrzebowej zapowiedzieli m.in. prezydent USA Donald Trump z małżonką Melanią, prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent RP Andrzej Duda, który ogłosił w Polsce na ten dzień żałobę narodową. Według niepotwierdzonych na razie doniesień mediów, w uroczystościach pogrzebowych zamierza uczestniczyć także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Konklawe, czyli wybieranie papieża przez kolegium kardynalskie, będzie miało miejsce między 5 a 10 maja.
W kolegium kardynalskim, które wybierze następcę zmarłego 21 kwietnia papieża Franciszka, zasiądą cztery osoby z Polski. Najmłodszy z nich, Grzegorz Ryś - arcybiskup metropolita łódzki w lutym ukończył 61 lat.
O dwa i pół miesiąca od niego starszy jest Konrad Krajewski (od wielu lat w Watykanie, m.in. jako ceremoniarz papieski za czasów Jana Pawła II). Kazimierz Nycz - arcybiskup - senior warszawski ma 75 lat, zaś Stanisław Ryłko (podobnie jak Konrad Krajewski na stałe w Watykanie) w lipcu ukończy 80 lat.
Czytaj więcej:
Papież Franciszek zmarł dzisiaj rano w wieku 88 lat. Z całego świata spływają kondolencje
Król Karol III głęboko zasmucony śmiercią papieża Franciszka
"Washington Post": Kościół jest na rozdrożu po śmierci Franciszka