Menu

Podczas Wigilii nieświadomie kultywujemy pogańskie zwyczaje

Podczas Wigilii nieświadomie kultywujemy pogańskie zwyczaje
Dawni Słowianie gotowali dwanaście dań, żeby podziękować bogom za urodzaj. (Fot. Getty Images)
Przygotowywanie dwunastu potraw, stawianie dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa czy wkładanie sianka pod obrus to zwyczaje, które w większości polskich domów uchodzą za starą tradycję - i rzeczywiście są bardzo stare, bo sięgają czasów pogańskich.
Reklama

Dwanaście potraw na wigilijnym stole kojarzy się z dwunastoma apostołami. Jednak to nie ze względu na ich liczbę tradycja wigilijna nakazuje przygotowanie właśnie tylu dań. Ten zwyczaj sięga czasów, kiedy na terenie dzisiejszej Polski oddawano hołd Dobrochoczemu, Leszemu i innym słowiańskim bóstwom oraz demonom zamieszkującym - według ówczesnych wierzeń - leśne knieje.

Dawni Słowianie gotowali dwanaście dań, wykorzystując jak najwięcej płodów rolnych, żeby podziękować bogom za urodzaj i powodzenie w każdym miesiącu roku. Zwyczaj nie zaginął, ale został zaadaptowany przez chrześcijaństwo.

Z obyczajów dawnych Słowian pochodzi też tradycja dostawiania dodatkowego nakrycia przy wigilijnym stole. Naszym pogańskim przodkom nie chodziło jednak o to, by w ten sposób pokazać swoją gotowość do ugoszczenia zbłąkanego wędrowca. Dodatkowa miska czy talerz były zaproszeniem do stołu zmarłych, tzw. Dziadów.

Dodatkowa miska czy talerz były zaproszeniem do stołu zmarłych, tzw. Dziadów. (Fot. Getty Images)

Zanim bowiem na terenach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie zaczęto wyznawać religię chrześcijańską, pod koniec grudnia obchodzono Szczodre Gody. Święto, podczas którego nie tylko oddawano cześć Swarożycowi, ale też kontaktowano się ze zmarłymi członkami rodziny. Ich dusze zapraszano do stołu właśnie poprzez dostawianie dodatkowego talerza.

Przejętą od pogan tradycją jest także wkładanie siana pod świąteczny obrus. Tłumaczenie, że jest to symbol stajenki, w której miał przyjść na świat Jezus, jest znacznie późniejsze niż ten obyczaj. Wymyślono je po to, by dostosować kultywowany przez ludzi obrządek do religii chrześcijańskiej.

W czasach pogańskich siano wkładano pod obrus, aby zdobyć przychylność bogów odpowiedzialnych za wegetację roślin - Welesa, Mokoszy czy Świętowita. Warto dodać, że nasi przodkowie byli znacznie bardziej szczodrzy, bo siano dla swoich bogów rozsypywali również pod stołem i wokół.

Chrześcijańskim zwyczajem jest za to dzielenie się opłatkiem. (Fot. Getty Images)

Orszaki kolędników oraz ich rekwizyty też mają korzenie pogańskie. Niesiona na czele pochodu gwiazda to nic innego jak symbol boga Słońce, podobnie jak kłapiący paszczą turoń. Sam zwyczaj odwiedzania domów przez składających życzenia kolędników też wywodzi się z wierzeń Słowian. Takie wizyty były jednym z elementów obchodzenia Szczodrych godów i miały zapewnić odwiedzanym gospodarzom urodzaj.

Starszy niż chrześcijaństwo jest też zwyczaj ubierania choinki? Stawianie całego drzewka to tradycja nowa, która przywędrowała do nas z Niemiec. Zanim stało się to modne, przystrajano wieszane pod sufitem gałęzie drzew. Robili to już starożytni Słowianie, którzy w ten sposób chcięli zjednać sobie przychylność leśnych bożków i urodzaj.

Chrześcijańskim zwyczajem jest za to dzielenie się opłatkiem, symbolem pojednania, przebaczenia i miłości.

Czytaj więcej:

Badanie: Większość Polaków tegoroczne święta spędzi w domu

CBOS: Boże Narodzenie świętem rodzinnym, rzadziej religijnym

Jedno zdjęcie i cztery pokolenia rodziny królewskiej

  Komentarze
  • Polak
   24 grudnia 2019, 13:13

   Dzień dobry. Wszystkim wyborcom i tym propolskim i tym proniemieckim życzę wszystkiego najlepszego, wesołych świąt, szczęśliwego nowego roku oraz wygranej w totka! Dużego konta, wielkich chat, zadowolenia z pracy! Smacznego barszczyka małego kacyka!

  • Czytelnik anonimowy
   24 grudnia 2019, 15:19

   lubię pogańskie słowiańskie zwyczaje. są mi dużo bliższe, niż oficjalna religia

  • Rodzimowierca.pl
   25 grudnia 2019, 13:26

   Kto nieświadomie, ten nieświadomie ;) Rodzimowiercy słowiańscy w Polsce jak najbardziej świadomie :)

  • Bytomir
   25 grudnia 2019, 17:58

   Niestety, KK będzie zapierać się nogami i rękami, że to nieprawda, że to "sam Pan Jezus to ustanowił, hurr durr, Ojcze nasz..", że jest na to cytat w Biblii i tak dalej. Prawda boli, jaka by nie była.

  • Vistula
   26 grudnia 2019, 17:14

   Ktoś, kto kreatywnością nie grzeszy, obudził się z pomysłem, żeby wszystko przedstawić "do góry nogami", bo to teraz takie modne. I tak powstał taki tekścik. Najbardziej podoba mi się, że starożytni obchodzili coś w grudniu. Ciekawe czy kalendarze kupowali w kioskach Ruchu, czy może w Empiku. Pewnie te z Empiku były bardziej prawomyślne, bo to wiadomo platformiano-lewicowa firma. A niedouki od wigilijnego pasztetu i znicza otwierają szeroko gęby ;-P Mało w tym tekście konkretów, ze 2/3 z czytelników byłyby w stanie sklecić coś takiego i to w pośpiechu na tramwaj.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama