Menu

Po raz pierwszy na czele banku z "wielkiej czwórki" stanie kobieta

Po raz pierwszy na czele banku z "wielkiej czwórki" stanie kobieta
Royal Bank of Scotland Group wraz z bankiem NatWest obsługuje bankowość detaliczną w Wielkiej Brytanii. RBS ma ok. 700 oddziałów, głównie w Szkocji i Anglii. (Fot. Getty Images)
Po raz pierwszy w historii na czele banku wchodzącego w skład 'wielkiej czwórki' brytyjskiej bankowości stanie kobieta. The Royal Bank of Scotland Group poinformowała, że w listopadzie jej dyrektorem wykonawczym (CEO) zostanie Alison Rose.
Reklama

Rose, która zaczęła pracę w bankowości przed 27 laty jako stażystka, zarządza obecnie w RBS oddziałem bankowości korporacyjnej i prywatnej. Na czele banku zastąpi Rossa McEwana i na dodatek będzie od niego więcej zarabiać - 1,1 miliona funtów rocznie, wobec miliona, które otrzymuje dotychczasowy szef.

W przeszłości zdarzało się, że na czele brytyjskich banków stały kobiety np. Ana Botin kierowała Santander UK, a Jayne-Anne Gadhia - Virgin Money, ale nigdy jeszcze nie miało to miejsca w bankach "wielkiej czwórki", którą oprócz RBS tworzą Lloyds Banking Group, Barclays i HSBC.

Nominacja Rose oznacza, że w RBS kobiety będą na dwóch kluczowych stanowiskach, bo wcześniej w tym roku dyrektorem finansowym została Katie Murray.

RBS jest także jedynym bankiem spośród wspomnianych czterech, w którym większość akcji - 62 proc. - ma państwo. To efekt kryzysu finansowego z 2008 r., gdy rząd Gordona Browna ratując bank przed upadkiem zdecydował się na jego dokapitalizowanie z budżetu w zamian za przejęcie udziałów.

Ross Maxwell McEwan (po lewej) i nowa szefowa RBS. (Fot. Getty Images)

Czytaj także:

Bank Anglii utrzymuje stopy procentowe bez zmian

Banki w UK odchodzą do lamusa. Zostaną tylko wirtualne?

Banki w UK z zakazem naliczania wysokich opłat za debet

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama