Menu

Po UK wciąż krąży £1,5 miliarda starych banknotów

Po UK wciąż krąży £1,5 miliarda starych banknotów
Masz stare banknoty £5 i £10? Wciąż je możesz wymienić. (Fot. Getty Images)
Stare pięcio- i dziesięciofuntówki o wartości ponad 1,5 miliarda funtów nadal zalegają w domach mieszkańców Wielkiej Brytanii. Chociaż banknoty te nie są już prawnym środkiem płatniczym, to zawsze będą akceptowane przez Bank of England (BoE)- informuje BBC.
Reklama

Jak podaje BoE, wciąż nie zwrócono 118 milionów starych banknotów 5-funtowych i 94 milionów dziesięciofuntówek.

"Piątki" zostały wycofane z obiegu w maju 2017 r., a "dziesiątki" w marcu 2018 r., przy czym nadal można je wymieniać według wartości nominalnej Banku Anglii - przypomina BBC.

Rzeczniczka BoE poinformowała, że ​​liczba zwróconych banknotów o wartości 5 funtów (224 miliony) była niższa niż oczekiwano, a 10 funtów (697 milionów) - zgodna z oczekiwaniami.

Stare pieniądze można wymienić na nowe, polimerowe z Jane Austen i Winstonem Churchillem. (Fot. Getty Images)

Jak wyjaśniła, może to wynikać z faktu, że pięciofuntówki - jako banknoty o stosunkowo niskiej wartości - mogły być częściej gubione i niszczone. "Inni chcą je po prostu zachować na pamiątkę" - dodała przedstawicielka finansowej instytucji.

Papierowe banknoty o wartości £5 i £10 nie są już prawnym środkiem płatniczym, ale zawsze będą akceptowane przez Bank of England. Można je zanieść lub wysyłać do banku przy Threadneedle Street w City of London, aby wymienić na nowe, polimerowe z Jane Austen i Winstonem Churchillem.

"Wszystkie autentyczne banknoty Banku Anglii, które zostały wycofane z obiegu, zachowują swoją wartość nominalną przez cały czas i nadal można je wymienić. Nie pobierane są za to żadne opłaty. Można je również przesyłać pocztą" - podkreśla rzeczniczka Bank of England.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.10.2019
  GBP 4.961 złEUR 4.297 złUSD 3.893 złCHF 3.904 zł

  Sport


  Reklama