Menu

Płonie katedra Notre Dame w Paryżu

Płonie katedra Notre Dame w Paryżu
Jeden z symboli Paryża jest w ogniu. (Fot. Getty Images)
Płonie średniowieczna katedra Notre Dame w stolicy Francji. Pożar ma 'potencjalnie związek' z pracami renowacyjnymi budowli - podali strażacy. W płonącej katedrze Notre Dame w Paryżu zawaliła się iglica.
Reklama

Ogień w Katedrze Notre Dame pojawił się o godzinie 18:50 czasu lokalnego i szybko rozprzestrzenił się na dach średniowiecznego zabytku. Jak podaje BBC, teren wokół katedry został ewakuowany.

W średniowiecznej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną. Prace te wymagają ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 m wysokości. Według sieci społecznościowych, mogło dojść do pożaru rusztowania.

W wyniku pożaru, iglica zawaliła się - podają media.

Mer Paryża Anne Hidalgo napisała na Twitterze, że straż pożarna stara się ugasić ten "straszny pożar". "Jesteśmy lokalnie zmobilizowani w łączności z władzami kościoła. Proszę wszystkich o przestrzeganie bezpiecznej odległości" - dodała.

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire oświadczył, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame "kolosalne szkody". Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz.

Według rzecznika katedry, płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.

Zdjęcia z sieci społecznościowych pokazują gęste kłęby dymu za fasadą nad skrzyżowaniem nawy głównej z transeptem i buchające płomienie. "To wygląda jak koniec świata" - piszą internauci. "Ludzie patrzą na to wszystko i się modlą" - relacjonuje z Paryża korespondentka BBC.

Na razie nie ma informacji o poszkodowanych.

Notre-Dame de Paris jest jedną z najbardziej znanych katedr na świecie, dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame". Gotycka archikatedra została wzniesiona w 4. okręgu Paryża. Jej budowa trwała ponad 180 lat.

Ogień pojawił się około godziny 19:00. (Fot. Getty Images)


 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama