Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pigułki antykoncepcyjne mogą powodować depresję

Pigułki antykoncepcyjne mogą powodować depresję
Wiele kobiet zaczyna brać pigułki antykoncepcyjne w bardzo młodym wieku... (Fot. Getty Images)
Czy pigułki antykoncepcyjne mogą powodować u kobiet depresję? Temat dyskutowany był od lat, ale wyniki kolejnych analiz nie pozwalały na jednoznaczną odpowiedź. Dopiero najnowsze badanie, obejmujące ponad ćwierć miliona kobiet, rzuca nowe światło na tę kwestię.
Reklama
Reklama

Najnowsze badanie na ten temat to dzieło naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. Przeanalizowali oni pochodzące z brytyjskiego Biobanku dane dotyczące kobiet stosujących dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierające progestagen i estrogen.

Odkryli, że u tych, które zaczęły stosować pigułki antykoncepcyjne w wieku kilkunastu lat, częstość występowania objawów depresji była o 130 proc. wyższa. Wśród tych, które zaczęły przyjmować pigułki później, już w wieku dorosłym, wzrost ten wyniósł 92 proc.

Therese Johansson, jedna z autorek badania, jako potencjalną przyczynę silniejszego wpływu antykoncepcji hormonalnej na kondycję psychiczną u nastolatek uważa naturalne zmiany hormonalne w okresie dojrzewania.

Autorzy badania, które opublikowano w magazynie "Epidemiology and Psychiatric Sciences" zwracają uwagę, że większość kobiet dobrze toleruje pigułki antykoncepcyjne, nie odczuwając przy tym negatywnego wpływu na nastrój. Korzyści z ich stosowania to nie tylko zapobieganie nieplanowanym ciążom, lecz także zmniejszenie ryzyka raka jajnika i macicy.

Z badania wynika, że lekarze powinni mieć świadomość potencjalnego związku między pigułkami antykoncepcyjnymi a depresją. (Fot. Getty Images)

"Ważne jest, aby lekarze informowali kobiety rozważające stosowanie tabletek antykoncepcyjnych o potencjalnym ryzyku wystąpienia depresji jako skutku ubocznego leku. Naszą ambicją przy porównywaniu różnych metod antykoncepcji jest zapewnienie kobietom jak najpełniejszej informacji, która pomoże im podejmować świadome decyzje dotyczące dostępnych opcji antykoncepcji" – podkreśla w komunikacie prasowym Therese Johansson, jedna z autorek badania.

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali w raporcie z badania podkreślają, jak ważne jest zrozumienie wzajemnych powiązań i zależności pomiędzy różnymi układami organizmu. Związek antykoncepcji hormonalnej z ryzykiem depresji jest jednym z takich przykładów.

Zapowiedzieli też, że w swoich dalszych badaniach będą się koncentrować na zapewnieniu kobietom i ich lekarzom jak najbardziej kompleksowej wiedzy na temat antykoncepcji.

Czytaj więcej:

Pierwsze pigułki antykoncepcyjne sprzedawane bez recepty w USA będą produkowane w Irlandii

    Komentarze
    • Lono
      4 września 2023, 07:35

      Niech nie chodzą do spowiedzi, to ksiądz nie będzie im truł i wprowadzał w poczucie winy. Wtedy nie będzie depresji.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama