Menu

Pierwsze samoloty z CPK polecą w 2027 r.

Pierwsze samoloty z CPK polecą w 2027 r.
Horała: "Żeby ten termin osiągnąć, wszystko musiałoby pójść idealnie, bez opóźnień". (Fot. FB/Centralny Port Komunikacyjny Solidarity Transport Hub Poland)
Pierwsze samoloty z nowego lotniska polecą w 2027 roku. Zrobimy wszystko, by tego terminu dotrzymać - czytamy w wywiadzie z Marcinem Horałą, sekretarzem stanu w resorcie infrastruktury, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) opublikowanym w dzisiejszej 'Rzeczpospolitej'.
Reklama

"To harmonogram bardzo ambitny. Osiągnięcie, które porównuję do zdobycia złotego medalu na olimpiadzie. Oczywiście z myślą o nim trenują setki i tysiące, a zdobywa go jeden. Żeby ten termin osiągnąć, wszystko musiałoby pójść idealnie, bez opóźnień" - przyznał Horała.

"Tylko dlaczego od razu na starcie mamy zakładać, że coś pójdzie źle? Zrobimy, co się da, żeby terminu dotrzymać. W tym celu przedstawię m.in. w najbliższych tygodniach projekt nowelizacji specustawy o CPK - będzie zawierał również skrócenie i uproszczenie procedur administracyjnych, które mogłyby spowolnić inwestycję" - dodał.

Wiceminister pytany o to, z czego będzie finansowana budowa CPK i jakie środki pochłonie, odpowiedział, że "komponent lotniskowy" szacowany jest w tym momencie na około 25 miliardów zł.

"Komponent lotniskowy" szacowany jest w tym momencie na około 25 miliardów zł. (Fot. FB/Centralny Port Komunikacyjny Solidarity Transport Hub Poland)

"Oczywiście w miarę precyzowania planów i zmian w cenach robót budowlanych ta suma może nieco się zmieniać. W lwiej części będzie on sfinansowany na zasadach komercyjnych. Nie przesądzę teraz, jaka dokładnie będzie konstrukcja finansowania - mogą to być kredyty, obligacje, emisja udziałów, różne instrumenty pochodne lub mieszanka wielu różnych instrumentów" - podkreślił pełnomocnik rządu ds. CPK.

"W każdym razie będą to pieniądze z rynku. Główny koszt dla budżetu to inwestycje w infrastrukturę dojazdową, przede wszystkim kolejową i trochę drogowej. Drogi i linie kolejowe budujemy i teraz, ważne, żeby z czasem zaczęły się układać w spójny system transportowy skoncentrowany wokół CPK" - podsumował Marcin Horała.

Czytaj więcej:

Prezes Kraków Airport: W 2019 r. obsłużymy 8 mln pasażerów, dzięki CPK - 12 mln

Nadchodzą zmiany na polskich lotniskach: Nowe rozwiązania przyjdą z USA

Wielka Brytania pożyczy Polsce 100 mln funtów na CPK

  Komentarze
  • Ekierka
   4 stycznia, 08:48

   Oto kolejną inwestycja na bezkarne wydojenie kasy, były dwie wieże, teraz to cudo, pewnie będzie promocja w lotach do Torunia. Czekam niecierpliwie na budowę przekopu do Radomia i nowej bazy okrętów podwodnych.

  • Piotr
   4 stycznia, 10:49

   Dla takich jak ty ubywateli to kasy nie bylo i nie bedzie, a normalnym Polakom lotnisko bedzie sluzylo na pokolenia. Poza tym Wielka Brytania ma sie dolozyc do inwestycji zeby kozystac z lotniska centralnego w Polsce a nie w Berlinie.

  • Wojtek
   4 stycznia, 11:25

   Dawniej ktoś mało inteligentny mając odrobinę wstydu , nie zabierałby głosu, a dziś każdy wydojony piszę co chce , bo korzysta z posiadania anonimowości.

  • Cyrkiel
   4 stycznia, 12:00

   Do ekierka- polecam na początek wizytę u psychologa,który skieruje cię do psychiatry...Z tego bełkotu wyraźnie widać ostrą nerwicę i zaawansowaną paranoję maniakalno-depresyjną !!! Nadmiar żółci widocznej we wpisie grozi udarem mózgu a raczej udarem resztek czegoś,co kiedyś było mózgiem...Na początek radzę odstawić TVN i czytanie lewackich mediów-trwale odkształcają psychikę. Po Brexicie życzę ci rychłego powrotu do Polski i podjęcia leczenia ale u uczciwego lekarza,który nie wymaga kopert...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 09.04.2020
  GBP 5.178 złEUR 4.537 złUSD 4.174 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama