Menu

Pasażerka wygrała z Ryanair. "Opłaty za bagaż podręczny nielegalne"

Pasażerka wygrała z Ryanair. "Opłaty za bagaż podręczny nielegalne"
Ryanair został zmuszony do zwrócenia kobiecie pieniędzy. (Fot. Getty Images)
Sąd w Madrycie skazał linię lotniczą Ryanair na zwrot opłaty pobranej od jednej z pasażerek za bagaż podręczny, który rzekomo miał być zbyt ciężki. Prowadząca sprawę sędzia wyjaśniła, że przewoźnik nie miał w ogóle prawa pobierać pieniędzy za bagaż podręczny.
Reklama

Sąd nakazał firmie Ryanair zwrot 20 euro, z odsetkami, pobranych od kobiety, która na lotnisku w Madrycie została zobowiązana do zapłacenia tej kwoty za torbę, której waga rzekomo przekraczała 10 kg.

Sąd wyjaśnił, że pracownicy przewoźnika nie mieli prawa pobrać od kobiety podróżującej do Brukseli pieniędzy, gdyż jej bagaż podręczny miał wagę niższą niż 10 kg.

Sędzia stwierdziła też, iż Ryanair - stosując dodatkową opłatę za bagaż podręczny - prowadzi praktykę sprzeczną z hiszpańskimi przepisami o transporcie lotniczym. Nakazała władzom przewoźnika usunięcie tej klauzuli z warunków umowy zawieranych z pasażerami przy zakupie biletów.

Irlandzki przewoźnik lotniczy zapowiedział, że nie zmieni swojej polityki bagażowej. (Fot. Getty Images)

Według sądu, Ryanair podczas procesu bezzasadnie powoływał się na prawo unijne z 2008 r. dotyczące liberalizacji cen w ruchu lotniczym. Sędzia wskazała natomiast, iż w werdykcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 2014 r. znalazło się stwierdzenie uznające bagaż podręczny "za nieodłączny" ekwipunek pasażera, za który nie należy pobierać dodatkowych opłat.

Sędzia odrzuciła równocześnie wniosek poszkodowanej przez Ryanair, która od przewoźnika domagała się 10 euro za straty moralne. Zaznaczyła, że pasażerka poza irytacją, bezsilnością i dłuższym oczekiwaniem na wydanie torby, nie została dodatkowo poszkodowana przez linię lotniczą.

W wydanym po procesie oświadczeniu władze spółki Ryanair napisały, że orzeczenie to "nie zaszkodzi polityce firmy dotyczącej ustalania rozmiaru bagażu", który pasażer może wnieść na pokład. Nie udzieliły jednak informacji, czy firma będzie ignorować werdykt madryckiego sądu, czy też zaskarży go do TSUE.

Czytaj więcej:

Zmiany na lotniskach w UK: Skaner 3D skontroluje bagaż

Ryanair trzyma się planu i zwolni 900 osób

Which? ostrzega przed promocjami linii lotniczych na Black Friday

Ryanair szykuje się na lato. Będą cztery nowe trasy z Polski

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.01.2020
  GBP 5.058 złEUR 4.277 złUSD 3.887 złCHF 3.987 zł

  Sport


  Reklama