Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Paryż 2024: Fragmenty Wieży Eiffla znajdą się w medalach olimpijskich

Paryż 2024: Fragmenty Wieży Eiffla znajdą się w medalach olimpijskich
Każdy medal olimpijski i paraolimpijski opatrzony został 18-gramowym kawałkiem oryginalnego żelaza z Wieży Eiffla. (Fot. Getty Images)
Fragmenty Wieży Eiffla znajdą się w medalach olimpijskich, o które sportowcy będą walczyć podczas igrzysk w Paryżu w dniach 26 lipca - 11 sierpnia. Kawałki żelaza, które pochodzą z obiektu, będącego symbolem Francji ważą 18 gramów.
Reklama
Reklama

Według Joachima Roncina, kierownika projektu w komitecie organizacyjnym igrzysk, kawałki metalu wycięto z dźwigarów i innych elementów podczas remontu Wieży Eiffla.

"Koncepcja pojawiła się po kilku dyskusjach. Zdaliśmy sobie sprawę, że na całym świecie znany jest symbol Francji - Wieża Eiffla. Marzenie stało się rzeczywistością. Kawałek metalu z Wieży Eiffla będzie w każdym medalu" - oznajmił Roncin.

"Zdobycie złotego medalu jest czymś niesamowitym. Chcieliśmy jednak dodać ten francuski akcent i pomyśleliśmy, że fragment Wieży Eiffle'a będzie wisienką na torcie. Posiadanie tego kawałka to kawałek historii" - dodał.

Sześciokątny, wypolerowany kawałek żelaza wzięty z kultowego obiektu będzie osadzany w każdym złotym, srebrnym i brązowym medalu. Paryscy medaliści zabiorą ze sobą kawałek Francji i jej historii do domu.

Wieża Eiffle'a została zbudowana na Wystawę Światową w 1889 roku z okazji 100. rocznicy Rewolucji Francuskiej. Zaprojektował ją inżynier Gustave Eiffel. Po 20 latach miała zostać rozebrana, jednak stoi już 135 lat.

Medale zaprojektował paryski dom jubilerski Chaumet. Z przodu widnieje napis Paris 2024. Na rewersie znajduje się starożytna grecka bogini zwycięstwa - Nike. Zostaną wykonane z metalu pochodzącego z recyklingu.

Mennica Paryska wyprodukuje 5 084 krążki - około 2 600 na igrzyska olimpijskie i 2 400 na paraolimpijskie. Ich nadwyżka trafi do muzeów lub zostanie zlicytowana.

Złote medale ważą 529 gramów. Zostały wykonane ze srebra i są pokryte sześcioma gramami złota. Srebrne medale ważą 525 gramów, a brązowe 455 g. Są stopem miedzi, cyny i cynku.

Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się już po raz trzeci. Poprzednie miały miejsce w 1900 i 1924 roku.

Czytaj więcej:

Paryż 2024: Organizatorzy zapowiadają igrzyska inne niż wszystkie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.03.2024
  GBP 5.0413 złEUR 4.3176 złUSD 3.9922 złCHF 4.5099 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama