Menu

Partia Pracy: £10 za godzinę dla wszystkich w UK

Partia Pracy: £10 za godzinę dla wszystkich w UK
Jeremy Corbyn uważa, że gospodarka kraju nie może bazować wyłącznie na taniej sile roboczej. (Fot. Getty Images)
Laburzyści ogłosili dziś w Birmingham, że wprowadzą 'zmieniające życie' zmiany na rynku pracy, podnosząc stawkę minimalną dla wszystkich pracowników do £10 za godzinę od 2020 roku. Jak dodano, wyższa stawka ma obowiązywać również osoby nieletnie.
Reklama

Obecnie stawka minimalna dla niewykwalifikowanych pracowników powyżej 25. roku życia wynosi £8,21. Stawka dla osób nieletnich wynosi z kolei £4,35.

Jeremy Corbyn ogłosił, że nowa płaca minimalna nie tylko będzie znacznie wyższa, ale również bardziej sprawiedliwa - bez wykluczania młodych pracowników, którzy zmuszeni są do pracy za mniejsze stawki.

Obecnie niemal w całej Wielkiej Brytanii nieletni mogą porzucić edukację w wieku 16 lat i rozpocząć pracę zarobkową. Jedynym wyjątkiem jest Anglia, w której wszyscy muszą uczęszczać do szkoły do momentu osiagnięcia pełnoletniości.

"Sprawiedliwa płaca za sprawiedliwą płacę to coś, z czym utożsami się każdy. A jednak jakimś cudem dyskryminujemy najmłodszych? Przecież nie dostajesz zniżki w sklepach, jeśli masz mniej niż 18 lat" - przekazał Jeremy Corbyn w Birmingham.

Wyborcze obietnice Partii Pracy związane z płacą minimalną spotkały się z gigantyczną krytyką niemal wszystkich organizacji zrzeszających pracodawców w UK. Eksperci i ekonomiści szacują, że tak drastyczne podniesienie stawki godzinowej doprowadzi do likwidacji "tysięcy stanowisk pracy" i zagrozi stabilności finansowej kraju.

Z podobną inicjatywą wyszli niedawno socjaliści w europarlamencie, do których należy również Partia Pracy. Politycy zapowiedzieli, że jeśli uzyskają pełną kontrolę w najbliższych wyborach, wprowadzą obowiązkową płacę minimalną - 10 euro na godzinę - we wszystkich krajach Wspólnoty.

  Komentarze
  • Aldżela
   11 maja, 16:07

   Już widzę popłoch wśród polskich "agencji sprzątających" .... będzie trzeba podnieść stawki kobitkom. ..

  • Mieczysław
   11 maja, 17:12

   Nic o marszu 447 w stolicy Polski?

  • Przemek
   11 maja, 17:16

   ceny urosną, poza tym ciekawe kto będzie pracował? już jest cholernie ciężko znaleźć pracownika co jest w stanie pracować 40h na tydzień za 10f/h

  • Przemko
   11 maja, 17:48

   Komunistyczne brednie i belkot. STAWKA NIE MA BYĆ RÓWNA LECZ SPRAWIEDLIWA. Jak ktoś umie wiecej, robi sprawniej, więcej i lepiej, to ma zarabiać wiecej. Kobiety, dzieciaki i niewykwalifikowani muszą zarabiać mniej!!

  • Vistula
   11 maja, 18:13

   I mówio, że populizm to tzw. "far right"...

  • Kierowca UK
   12 maja, 00:58

   Mam pytanie do pana Corbyna. Z własnej kieszeni opłaciłem prawo jazdy kategorii C oraz C+E, łączny koszt ok 3000 funtow. Czy podnosząc stawkę minimalną do 10f ja i wielu do mnie podobnych którzy chcieli czegoś więcej niż minimum i zainwestowali w siebie rowniez otrzymamy o prawie 2 funty więcej na godzinę ?

  • Emi
   12 maja, 10:37

   Corbyn to populista i doprowadzi UK do sytuacji z Wenezueli, bo wspiera tak naprawde czarnych bezrobotnych i patologie, ale co do stawki za prace to właśnie taka powinna być. Teraz zeby pracujacy przeżył za stawke minimalna musi też brac benefity, czyli miejsca pracy panów byznezmenów sa de facto współfinansowane przez podatników. Prawda jest taka prowadzisz biznes, a rak ci brakuje, albo rodzinka nie chce u ciebie pracować to zapłać, a nie że ktos ci twój biznes sponsoruje. Nareszcie zaczyna działac znowu prawo popytu i podazy dla pracodawcow, bo sie rozpanoszyli z agencjami...

  • Ania
   12 maja, 16:58

   Do Kamil Lima
   Mało kto bierze pod uwagę że kobiety są często są darmowymi opiekunkami do wnuków czy schorowanego męża. Jest jakiś sens we wcześniejszej emeryturze kobiet....

  • Przemko
   13 maja, 00:16

   bo naturalnym miejscem kobiety jest DOM. tam ma dość zajęć z dziećmi i mężem. a jego psim obowiązkiem jest Ją, dzieci i dom utrzymać. ale to nie znaczy, że każdy ma zarabiać tyle samo - lepsi mają zarabiać więcej, a państwo ma przestać łupić pracujących podatkami na utrzymanie bandy urzędasów-nierobów (np. tych od 'wykluczenia społecznego' etc.) socjalizm pokazał ostatnio swe oblicze w Wenezueli...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.12.2019
  GBP 5.076 złEUR 4.285 złUSD 3.850 złCHF 3.918 zł

  Sport


  Reklama