Menu

Partia Pracy: £10 za godzinę dla wszystkich w UK

Partia Pracy: £10 za godzinę dla wszystkich w UK
Jeremy Corbyn uważa, że gospodarka kraju nie może bazować wyłącznie na taniej sile roboczej. (Fot. Getty Images)
Laburzyści ogłosili dziś w Birmingham, że wprowadzą 'zmieniające życie' zmiany na rynku pracy, podnosząc stawkę minimalną dla wszystkich pracowników do £10 za godzinę od 2020 roku. Jak dodano, wyższa stawka ma obowiązywać również osoby nieletnie.
Reklama

Obecnie stawka minimalna dla niewykwalifikowanych pracowników powyżej 25. roku życia wynosi £8,21. Stawka dla osób nieletnich wynosi z kolei £4,35.

Jeremy Corbyn ogłosił, że nowa płaca minimalna nie tylko będzie znacznie wyższa, ale również bardziej sprawiedliwa - bez wykluczania młodych pracowników, którzy zmuszeni są do pracy za mniejsze stawki.

Obecnie niemal w całej Wielkiej Brytanii nieletni mogą porzucić edukację w wieku 16 lat i rozpocząć pracę zarobkową. Jedynym wyjątkiem jest Anglia, w której wszyscy muszą uczęszczać do szkoły do momentu osiagnięcia pełnoletniości.

"Sprawiedliwa płaca za sprawiedliwą płacę to coś, z czym utożsami się każdy. A jednak jakimś cudem dyskryminujemy najmłodszych? Przecież nie dostajesz zniżki w sklepach, jeśli masz mniej niż 18 lat" - przekazał Jeremy Corbyn w Birmingham.

Wyborcze obietnice Partii Pracy związane z płacą minimalną spotkały się z gigantyczną krytyką niemal wszystkich organizacji zrzeszających pracodawców w UK. Eksperci i ekonomiści szacują, że tak drastyczne podniesienie stawki godzinowej doprowadzi do likwidacji "tysięcy stanowisk pracy" i zagrozi stabilności finansowej kraju.

Z podobną inicjatywą wyszli niedawno socjaliści w europarlamencie, do których należy również Partia Pracy. Politycy zapowiedzieli, że jeśli uzyskają pełną kontrolę w najbliższych wyborach, wprowadzą obowiązkową płacę minimalną - 10 euro na godzinę - we wszystkich krajach Wspólnoty.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama