Menu

Parlament Europejski zajmie się sprawą aborcji w Polsce

Parlament Europejski zajmie się sprawą aborcji w Polsce
Orzeczenie TK wywołało masowe protesty w Polsce. W Warszawie wciąż są organizowane demonstracje w tej sprawie. (Fot. Getty Images)
Parlament Europejski ma w przyszłym tygodniu debatować na temat kwestii aborcji w Polsce w kontekście niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - dowiedziały się polskie media ze źródeł w tej instytucji. Wnioskowały o to lewicowe grupy.
Reklama

Z wstępnego porządku obrad wynika, że dyskusja zaplanowana jest na przyszłą środę po południu, natomiast głosowanie rezolucji na czwartek.

Wniosek w tej sprawie złożyli Socjaliści i Demokraci (S&D), Zieloni, Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica (GUE) oraz frakcja Odnowić Europę. Zajęcia się tematem żądali deputowani zasiadający w komisji ds. praw kobiet i równouprawnienia.

Zdaniem europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, zajmowanie się tym tematem przez europarlament oznacza, że oszukano Polaków.

"Mówiono nam przed wejściem do UE, że sprawy moralno-obyczajowe będą absolutnie poza zainteresowaniem UE, że to rozstrzygają poszczególne kraje członkowskie we własnym zakresie, według własnego upodobania" - oznajmił eurodeputowany.

Według źródeł, największa frakcja w PE, Europejska Partia Ludowa, w której zasiadają deputowani PO, nie była w gronie tych, którzy dążyli do debaty na ten temat. Politycy EPL zwracają uwagę, że kwestia aborcji należy do kompetencji państw członkowskich.

Jednocześnie przedstawiciele tego ugrupowania są zdania, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji unaocznia problem dotyczący praworządności, bo wydał go TK, który jest kwestionowany.

TK orzekł w październiku, że przepis zezwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być chronione przez ustawodawcę. Orzeczenie wywołało masowe protesty w Polsce.

Czytaj więcej:

Strach kobiet i lekarzy. Zakaz aborcji już działa

Polscy adwokaci i Uniwersytet Jagielloński przeciwko wyrokowi ws. aborcji

Sondaż: 59 proc. badanych za prawem do aborcji w przypadku trwałego uszkodzenia płodu

Prezydent o aborcji: Jestem gotów zaangażować się w szukanie rozwiązania

Zagraniczne media i UE komentują protest polskich kobiet ws. aborcji

W polskich miastach kolejne protesty przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji

  Komentarze
  • Alexy
   20 listopada, 09:59

   Parlament EU może nam naskoczyć ..

  • Tom
   20 listopada, 10:09

   ......Wnioskowały o to lewicowe grupy.......No to bardzo zle wygląda. Czy wyście kiedyś słyszeli żeby Partia Pracy wnioskowała do PE o coś przeciwko Torysom albo na odwrót? To wygląda tak, że Polska to państwo wydmuszka, które nie posiada elit rządzących, a Ci którzy siedzą w sejmie to szczyle, chłystki i siusiumajtki nie mające pomysłu na rządzenie krajem. W dodatku biorą za to pieniądze i nakładają coraz wyższe podatki na obywateli. Polska to kraj dramat! Szczerze współczuję wszystkim Polakom mieszkającym w tym grajdole. Pozdrowienia z UK

  • Kraków
   20 listopada, 10:42

   hah beka. Parlament moze sobie puścić bąka. My w Polsce go nie uznajemy

  • Antyklecha
   20 listopada, 10:58

   I prawidło, bo jak się okazuje PiS już dawno stracił legitymację do sprawowania władzy i rządzą tylko w interesie kościoła katolickiego, a nie obywateli. Nigdzie w Europie nie ma tak drastyczych restrykcji w zakresie aborcji jak chce ta ciemnota wprowadzić w Polsce. To kobieta będzie decydować, a nie facet w czarne kiecy. Amen.

  • Glomp
   20 listopada, 11:45

   -Antyklecha- acha to dlatego przegrali ostatnie wybory parlamentarne pisiory i duda przegral z holownia ok ciekawy tok rozumowania , czy teraz powinni zrobic kolejne wybory albo za kazdym razem wybory gdy bnd i gru robi zadyme

  • ***** ***
   20 listopada, 11:50

   W końcu, utną pisowi dotacje unijne to się dopiero panika skąd brać na 500+ i sasina wydatki...

  • Do ******
   20 listopada, 12:56

   Do ****** To nie dotacje tylko kredyty. Widziales kiedyś zeby ktoś komuś kase za darmo dawał? Mniej fejsbuka proponuje, a zresztą w totka wygrać czasem więcej można niż te dotacje warte tyle co dom przy hyde parku

  • Etammm
   20 listopada, 13:55

   Już mi sie czytać nie chce nawet o tych podrygach lewicy, co roku nowa akcja, co roku nowi przywódcy, co roku donald sie unosi co roku unia bulwersuje, i nic z tego nie wynika, tylko pis znowu wybory wygrywa

  • Tak, tak...
   20 listopada, 15:11

   Na szczęście Polska ma swoich samorodnych profesorów, którzy pomimo braku wykształcenia akademickiego mają coś do powiedzenia na każdy temat. Chwilowo niedoceniani w swej pracy za najniższą stawkę zawsze chętnie dzielą się wiedzą w komentarzach na Londynku. W małym palcu mają takie dziedziny, jak prawo, stosunki międzynarodowe czy polityka Unii Europejskiej. Szkoda jedynie, że niedługo przestaną tu przyjeżdżać kolejni geniusze, gdy nie przejdą systemu punktowego. ;))

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.11.2020
  GBP 5.028 złEUR 4.471 złUSD 3.763 złCHF 4.130 zł

  Sport


  Sport

  Reklama