Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Parlament Europejski wezwał szefów państw do nadania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE

Parlament Europejski wezwał szefów państw do nadania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE
Eurodeputowani podkreślają, że nie ma "szybkiej ścieżki" do członkostwa w UE. Na zdj. demonstranci przed główną siedzibą UE, wyrażają poparcie dla wniosku Ukrainy o przyznanie statusu kandydata do UE. (Fot. KENZO TRIBOUILLARD/AFP via Getty Images)
Przy 529 głosach za, 45 przeciw i 14 wstrzymujących się Parlament Europejski przyjął dzisiaj rezolucję wzywającą szefów państw i rządów, którzy zgromadzili się na szczycie UE, do przyznania Ukrainie i Republice Mołdawii statusu kandydata do UE 'bezzwłocznie'.
Reklama
Reklama

Parlament stwierdził, że status kandydata do UE powinna uzyskać także Gruzja, "kiedy jej rząd zrealizuje" priorytety wskazane przez Komisję Europejską.

W kontekście brutalnej rosyjskiej agresji wobec Ukrainy ten krok byłby równoznaczny z okazaniem przywództwa, determinacji i wizji - uważają eurodeputowani. Podkreślają jednocześnie, że nie ma "szybkiej ścieżki" do członkostwa w UE i że akcesja pozostaje procesem opartym na dokonaniach i zorganizowanym, który wymaga spełnienia kryteriów członkostwa w UE i zależy od skutecznego wdrożenia reform.

Parlament wezwał władze Ukrainy, Republiki Mołdawii i Gruzji do "jednoznacznego wykazania politycznej determinacji w realizacji europejskich ambicji ich narodu" i przyspieszenia reform w celu jak najszybszego skutecznego spełnienia kryteriów członkostwa w UE.

W rezolucji podkreślono, że nie ma alternatywy dla rozszerzenia, które jest "bardziej niż kiedykolwiek inwestycją geostrategiczną" w stabilną, silną i zjednoczoną UE. Perspektywa pełnego członkostwa w UE dla krajów ubiegających się o członkostwo leży w jej własnym interesie politycznym, gospodarczym i bezpieczeństwa. Posłowie domagają się, aby proces rozszerzenia został "ożywiony" i odblokowany w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich.

Zgodnie z art. 49 Traktatu UE każdy kraj europejski, który szanuje wartości, o których mowa w art. 2, i zobowiązuje się do ich promowania, może ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Decyzję o nowym członkostwie w UE podejmuje jednogłośnie Rada, po konsultacji z Komisją i uzyskaniu zgody Parlamentu.

Ukraina (28 lutego), Republika Mołdawii i Gruzja (oba 3 marca) wystąpiły o członkostwo w UE w następstwie rosyjskiego ataku na Ukrainę. 17 czerwca Komisja opublikowała opinie na temat trzech wniosków.

Sprawa jest w porządku obrad Rady Europejskiej, która spotyka się dzisiaj i jutro w Brukseli. Przed szczytem przywódcy UE spotkali się dziś rano ze swoimi odpowiednikami z Bałkanów Zachodnich.

Czytaj więcej:

Ukraina coraz bliżej wejścia do UE. "Jeszcze w tym roku otrzyma status kandydata"

Komisja Europejska: Status kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii - tak, dla Gruzji - nie

"Le Figaro": Wejście Ukrainy do UE spowoduje wzrost znaczenia Europy Wschodniej

  Komentarze
  • Darilla
   23 czerwca, 14:04

   Nie nie UE nie udźwignie więcej motłochu Rumunii to już o jeden kraj za dużo

  • Rekin
   23 czerwca, 14:47

   Ukrainy juz praktycznie nie ma kogo chca wprowadzic ? Po drugie UE jest nie lojalna wobec krajow czlonkpwskich .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.06.2022
  GBP 5.4831 złEUR 4.7094 złUSD 4.4656 złCHF 4.6538 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama