Menu

Para Brytyjczyków znalazła skarb warty £5 milionów

Para Brytyjczyków znalazła skarb warty £5 milionów
Brytyjczycy (na zdj.) będą musieli podzielić się otrzymanymi pieniędzmi z właścicielem ziemi. (Fot. Twitter/@RushReads)
Para poszukiwaczy-amatorów znalazła na południowym zachodzie Anglii monety, które mogą być warte nawet 5 milionów funtów. To prawdopodobnie rekordowa suma za archeologiczne odkrycie w Wielkiej Brytanii - informuje 'Metro'.
Reklama

Do sensacyjnego odkrycia doszło w styczniu br., gdy Adam Staples i Lisa Grace z Derby przeczesywali przy pomocy wykrywaczy metali niezaorane pole w hrabstwie Somerset.

Znalezisko zawiera 2 571 srebrnych monet sprzed 1 000 lat. To czasy panowania Harolda II, znanego również jako Harold Godwinson, który był ostatnim koronowanym anglosaskim królem Anglii. Zginął w bitwie pod Hastings, ugodzony strzałą w oko.

Harold II był królem tylko przez siedem miesięcy, więc monety z okresu jego rządów są niezwykle rzadkie - donoszą brytyjskie media.

Monety pochodzą z czasów panowania Harolda II. (Fot. Getty Images)

Znalezisko trafiło do British Museum w Londynie, które od siedmiu miesięcy pracuje nad tym, aby dokładnie oszacować jego wartość. Jak informuje "Metro", każda z monet jest warta od 1 000 do 5 000 funtów, co za 2 571 sztuk daje nawet 5 milionów funtów.

To właśnie muzeum ma pierwszeństwo do zakupu skarbu. Jeśli z tego zrezygnuje, monety zostaną zlicytowane. "Muzea kupują większość znalezionych skarbów, jednak ten może być dla nich zbyt drogi i zainteresują się nim prywatni kolekcjonerzy" - zauważa Nigel Mills, konsultant londyńskich aukcji Dix Noonan Webb.

Zgodnie z prawem, Brytyjczycy, którzy dokonali sensacyjnego odkrycia, będą musieli podzielić się otrzymanymi pieniędzmi z właścicielem ziemi, gdzie zakopane były monety. 

  Komentarze
  • Ale mi nowina
   28 sierpnia 2019, 11:48

   w Polsce wszystko zabralo by panstwo a para miala by spotkanie z prokuratura

  • Szux
   28 sierpnia 2019, 13:05

   srebro idzie wgóre

  • Buko
   28 sierpnia 2019, 18:16

   Polscy dedektorzysci w większości przypadków oddają tutaj do muzeum jako darowiznę są tacy dobrzy

  • Grzegorz rozwadowski
   28 sierpnia 2019, 18:48

   tak jak mowisz w polsce prawo jest pojebane jak wszystko tam myslalem ze za komuny bylo zle ale teraz co sie dzieje to jest szok pozdrawiam wszystkich ktorzy jeszcze kopia

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama