Menu

Papież: Kościół nie jest międzynarodowym koncernem

Papież: Kościół nie jest międzynarodowym koncernem
Franciszek: Głoszenie Ewangelii nie polega na "zadręczaniu innych apologetycznymi przemówieniami". (Fot. Getty Images)
Kościół nie jest 'międzynarodowym koncernem' ani 'organizacją pozarządową' - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie rzece, ukazującym się dzisiaj we Włoszech. Powtórzył, że Kościół musi 'wychodzić' do ludzi, bo inaczej nie jest Kościołem.
Reklama

Wywiad, opublikowany przez watykańskie wydawnictwo Lev, przeprowadził watykanista Gianni Valente, a jego tytuł to: "Bez Niego nie możemy nic zrobić".

Oficjalną premierę książki zapowiedziano na dzisiaj, udostępniając dziennikarzom jej fragmenty. Watykan wyjaśnił, że książka ukazuje się na zakończenie nadzwyczajnego miesiąca misyjnego, ogłoszonego przez papieża.

Franciszek ostrzegł, że Kościół, który nie głosi Ewangelii, "staje się stowarzyszeniem duchowym, międzynarodowym koncernem występującym z inicjatywami i przekazami o treści etyczno-religijnej". "To nic złego, ale to nie jest Kościół" - zaznaczył. Papież podkreślił, że Kościół nie jest również "organizacją pozarządową".

Przywołując powtarzane przez siebie od początku pontyfikatu hasło "Kościoła wychodzącego", wyjaśnił: "To nie jest modne wyrażenie, które wymyśliłem. To polecenie Jezusa". "Albo Kościół wychodzi do ludzi, albo nie jest to Kościół" - ocenił Franciszek.

Papież podkreślił, że Kościół nie jest "organizacją pozarządową". (Fot. Getty Images)

Jego zdaniem, głoszenie Ewangelii nie polega na "zadręczaniu innych apologetycznymi przemówieniami, na wykrzykiwaniu ludziom w twarz, także z gniewem, prawdy o Objawieniu".

"Tym bardziej nie służy rzucanie innym praw i formuł doktrynalnych, jakby to były kamienie. Kiedy to się dzieje, to znak, że również słowa chrześcijańskie przeszły przez destylator i przemieniły się w ideologię" - oznajmił papież.

Jako cechę wyróżniającą chrześcijan misjonarzy wskazał "ułatwianie" dostępu do wiary, bez żadnych "duszpasterskich ceł", bo - jak stwierdził - nie mogą być oni jej "kontrolerami". "Nie mogą być tymi, którzy stają w drzwiach, żeby sprawdzać, czy inni spełniają warunki, żeby wejść" - dodał.

Franciszek odnotował, że również obecnie w Kościele są "kręgi i sektory", które uważają się za "oświecone" i przejmują przesłanie Ewangelii dla celów swej "wypaczonej logiki", dzieląc świat na "cywilizowany" i "barbarzyński".

Czytaj więcej:

Tusk spotkał się z papieżem. Podarował mu dąb z Polski

Artykuł księcia Karola w dzienniku "L'Osservatore Romano"

Watykan: Synod za możliwością wyświęcania żonatych stałych diakonów

Papież: Śmierć to policzek dla naszej iluzji wszechmocy

  Komentarze
  • Prymas polskiej wsi
   6 listopada 2019, 08:21

   Czasem wydaje mi się że papież nie chce widzieć tego co dzieje się w kościele .Polski kościuł to sielanka biznesmenów dorabiających się na ludzkim nieszczęściu i biedzie.Kościuł w Polsce to instytucja sprzedająca głosy wyborcze i chandlująca ludzką ciemnotom.Jak ksiądz może być właścicielem myjni samoobsługowej przecież to koszty nieosiągalne dla przeciętnego obywatela .Ostatecznie jest to banda złodzieji i przekrętów .

  • Tom
   6 listopada 2019, 09:54

   Kościół to międzynarodowa korporacja, która nie dość, że ukradła prawa autorskie Bogu to jeszcze sprzedaje ludziom złudzenia z prawdziwe pieniądze. No czysty zysk. Co innego wierzyć w Boga, a co innego zanosić pieniądze do kościoła. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Pośredników trzeba wyeliminować.

  • Vistula
   6 listopada 2019, 11:33

   @Tom, jak to jest, ze komunizm walczyl z bogatymi I kosciolem, a Twoje komentarze dotyczace ludzi bogatych I tutaj kosciola sa kropka w kropke, z tym co wszyscy, ktorzy doswiadczyli komuny, widzieli na wlasne oczy. Choc warto miec wlasna opinie.
   @Prymas, czeba byuo sie utrzyc w szkole. Ortografie przechodziles w "bulu I nadzjei". Ciezko zalozyc, ze przeczytales cos o nauce Kosciola, bo tezy masz jak z imprezy z funflami od piwa.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama