Menu

Papież Franciszek był przez 25 minut uwięziony w zablokowanej windzie

Papież Franciszek był przez 25 minut uwięziony w zablokowanej windzie
Kościół obchodzi dziś Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego. (Fot. Getty Images)
Papież Franciszek spóźnił się dzisiaj na południową modlitwę Anioł Pański, ponieważ - jak wyjaśnił wiernym - był przez 25 minut uwięziony w zablokowanej windzie.
Reklama

Gdy papież kilka minut po godzinie 12:00 pojawił się w oknie Pałacu Apostolskiego, przeprosił za spóźnienie tłumacząc, że doszło do "małego incydentu".

"Byłem zamknięty w windzie przez 25 minut, doszło do spadku napięcia, ale potem przyszli strażacy" - relacjonował Franciszek wiernym zgromadzonym na placu Św. Piotra. Podziękował następnie strażakom za pomoc.

Awarii uległa winda, którą jechał w Pałacu Apostolskim do gabinetu na trzecim piętrze, z którego przemawia do wiernych. Winda prowadzi prosto do papieskiego apartamentu, w którym Franciszek nie mieszka.

Do Pałacu przychodzi z Domu św. Marty, gdzie znajduje się jego małe mieszkanie.

Watykan ogłosił dzisiaj papieskie orędzie z okazji obchodzonego przez Kościół 1 września Światowego Dnia Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego.

"Od zamieszkałej ziemi, po wody karmiące życie, od drzew wydających owoce, po zwierzęta zamieszkujące wspólny dom, wszystko jest drogie w oczach Boga, dającego człowiekowi stworzenie jako cenny dar, którego trzeba strzec" - mówił papież. "Niestety - ludzka odpowiedź na dar została naznaczona grzechem, zamknięciem się w swojej autonomii, chciwością posiadania i eksploatacji" - dodał.

"Egoizmy i interesy uczyniły ze stworzenia, będącego miejscem spotkania i dzielenia się, teatr rywalizacji i konfliktów. W ten sposób zagrożone jest samo środowisko" - ostrzegł Franciszek.

Jak zauważył, środowisko naturalne stało się w rękach człowieka czymś, co można wyzyskiwać.

Przypomniał, że w ostatnich dekadach nastąpił wzrost degradacji środowiska, a "nieustanne zanieczyszczenie, nieprzerwane stosowanie paliw kopalnych, intensywna eksploatacja rolnicza, praktyka wytrzebienia lasów podnoszą globalne temperatury do poziomu alarmowego".

W opinii papieża nadszedł "czas skruchy i nawrócenia, powrotu do korzeni".

Franciszek wezwał do modlitwy za "wspólny dom", czyli za środowisko naturalne. Wyraził pragnienie, aby modlitwy te potrwały do 4 października, kiedy Kościół obchodzi wspomnienie św. Franciszka z Asyżu.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama