Menu

Państwa UE wzywają do upowszechniania zastosowań sztucznej inteligencji

Państwa UE wzywają do upowszechniania zastosowań sztucznej inteligencji
Europa chce być światowym liderem w zastosowaniu sztucznej inteligencji. (Fot. Getty Images)
Unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy przemysłu wezwali wczoraj do intensywniejszego opracowywania, wdrażania i upowszechniania zastosowań sztucznej inteligencji w gospodarce tak, aby Europa stała się światowym liderem w tej dziedzinie.
Reklama

Wczoraj w Brukseli temat wpływu sztucznej inteligencji na przemysł UE był omawiany na posiedzeniu Rady UE ds. rynku wewnętrznego i przemysłu. W przyjętych wnioskach ministrowie podkreślili kluczowe znaczenie stymulowania rozwoju i wykorzystywania sztucznej inteligencji w Europie. Jak wskazali, służyć ma temu zwiększenie inwestycji, wzmacnianie doskonałości w dziedzinie technologii i zastosowań sztucznej inteligencji oraz wzmocnienie współpracy badawczo-innowacyjnej między przemysłem a środowiskiem akademickim.

Poziom inwestycji w AI w Unii jest niski w porównaniu np. z Chinami. (Fot. Getty Images)

Celem ma być szybkie i skuteczne przenoszenie płynących z badań nad sztuczną inteligencją nowych wyników i wniosków do przemysłu, a następnie na rynek, do sektora publicznego i do konsumentów.

Poziom inwestycji w sztuczną inteligencję w Unii jest niski i rozdrobniony w porównaniu z innymi częściami świata, takimi jak USA i Chiny. Aby to zmienić, Komisja Europejska zaproponowała jeszcze w ubiegłym roku koordynację inwestycji, a także przeznaczenie większych środków na ten cel.

Ministrowie zalecili z kolei rozwijanie zaawansowanych zastosowań AI we wszystkich sektorach gospodarki, by pobudzać wzrost gospodarczy i przyczyniać się do rozwiązywania największych światowych wyzwań. Chodzi o leczenie chorób, transformację energetyczną, walkę ze zmianą klimatu i przewidywanie klęsk żywiołowych, zwiększanie bezpieczeństwa transportu, walkę z przestępczością i poprawę cyberbezpieczeństwa.

UE ma nadzieję, że wykorzystywanie – za pośrednictwem nowych algorytmów sztucznej inteligencji – danych z obserwacji Ziemi uzyskanych z programu Copernicus będzie wspierać wiele sektorów gospodarki, co przełoży się na nowe, innowacyjne produkty i usługi.

Ministrowie opowiedzieli się za zapewnieniem, by każde przedsiębiorstwo, niezależnie od wielkości i zaawansowania technologicznego, mogło korzystać z możliwości, jakie daje ta technologia.

Sztuczna inteligencja to jednak nie tylko szanse, ale też i wyzwania, np. dla rynku pracy, zwłaszcza w sektorach przemysłowych. Wiosną grupa ekspertów unijnych ma przedstawić raport o wpływie transformacji cyfrowej na unijne rynki pracy.

Już teraz jednak wiadomo, że w państwach członkowskich brakuje specjalistów ICT, inżynierów czy ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją. Ministrowie w przyjętych wnioskach zwrócili uwagę na konieczność podjęcia działań, by zatrzymywać w Europie badaczy i specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama