PŚ w skokach - nowy trener Austriaków

Austriacka kadra pod nowym dowództwem (Fot. Getty Images)
Trener austriackich skoczków narciarskich Alexander Pointner nie przedłużył kontraktu z krajowym związkiem - poinformował sam 43-letni szkoleniowiec w komunikacie przesłanym agencji APA. Zastąpi go Heinz Kuttin.
Szkoleniowiec austriackiej kadry decyzję umotywował konfliktem z kierownictwem federacji. Jak relacjonuje APA, Pointner uznał, że różnica zdań jest zbyt duża, a dalsze pełnienie funkcji w takich warunkach byłoby bolesnym doświadczeniem.

Przez 10 lat szkoleniowiec poprowadził swoich podopiecznych do trzech złotych medali olimpijskich, 10 triumfów w mistrzostwach świata oraz czterech zwycięstw w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Kuttin, jako zawodnik zdobył indywidualnie brąz igrzysk (1992) oraz złoto (1991) i brąz (1989) mistrzostw świata. Karierę zakończył przedwcześnie z powodu kontuzji. Na początku poprzedniej dekady, mając 32 lata, Austriak został trenerem drugiej reprezentacji Polski (podobną rolę pełnił wcześniej w ojczyźnie).

Funkcję głównego szkoleniowca biało-czerwonych objął w 2004 roku, zastępując Apoloniusz Tajnera, dziś prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. U boku Kuttina doświadczenie zdobywał m.in. Łukasz Kruczek, twórca sukcesów Kamila Stocha - podwójnego mistrza olimpijskiego z Soczi i złotego medalisty ubiegłorocznych MŚ w Val di Fiemme.

Austriacki szkoleniowiec zakończył pracę w Polsce po olimpiadzie w Turynie, a jego miejsce zajął Fin Hannu Lepistoe, z którym kiedyś współpracował w kadrze Austrii. Adam Małysz we Włoszech nie stanął na podium, choć był jednym z faworytów. W trakcie współpracy z Kuttinem "Orzeł z Wisły" nie zdobył także medalu MŚ.

Największym sukcesem pod wodzą Kuttina było piąte miejsce w konkursie drużynowym turyńskich igrzysk. Po zakończeniu współpracy Austriak sugerował, że nie najlepiej wyglądała współpraca i z Tajnerem (był już szefem PZN), i z Kruczkiem. W ostatnich latach Kuttin szkolił m.in. zaplecze skoczków w Niemczech.