Menu

PKO BP: Zatrudnienie może wrócić do poziomu sprzed pandemii na przełomie roku

PKO BP: Zatrudnienie może wrócić do poziomu sprzed pandemii na przełomie roku
Zdaniem ekonomistów, tempo wzrostu wynagrodzeń w Polsce pozostanie jednak wysokie. (Fot. Getty Images)
W porównaniu do stanu sprzed pandemii, zatrudnienie jest wciąż niższe o 86,6 tys. etatów. Otwieranie gospodarki powinno doprowadzić do powrotu przedpandemicznego poziomu zatrudnienia na przełomie roku - napisano w komentarzu PKO BP do najnowszych danych GUS.
Reklama
Reklama

W czerwcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,8 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca w ub. roku i wyniosło 6 359,3 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 9,8 proc. i wyniosło 5 802,42 zł brutto.

"W porównaniu do stanu sprzed pandemii, zatrudnienie jest wciąż niższe o 86,6 tys. etatów. Spodziewamy się, że kontynuacja otwierania gospodarki, przy założeniu braku istotniejszych restrykcji na jesieni, może przełożyć się na powrót do przedpandemicznego poziomu zatrudnienia na przełomie roku" - napisano w komentarzu PKO BP do danych GUS.

Zdaniem ekonomistów PKO BP, tempo wzrostu wynagrodzeń pozostanie wysokie. "Co prawda z uwagi na podwyższoną bazę odniesienia kolejne miesiące mogą przynieść nieznaczne wyhamowanie tempa wzrostu płac, ale utrzyma się ono i tak w okolicy 8-9 proc., a w kolejnych latach nie musi wcale spowalniać z uwagi na kombinację szybkiego wzrostu PKB (popyt na pracę) i nasilania się ograniczeń podażowych na rynku pracy" - poinformował PKO BP.

Ekonomiści tego banku oszacowali, że nominalne tempo wzrostu funduszu płac utrzymało się na poziomie niemal 13 proc. Ich zdaniem, w ujęciu realnym wzrost funduszu płac przyspieszył do 8,1 proc. i jest najwyższy od lutego 2019.

"Uważamy, że coraz lepsza sytuacja materialna konsumentów w połączeniu ze zmniejszeniem obaw o pandemię oraz jej negatywny wpływ na ich zatrudnienie i kondycję finansową będą wspierały trwający boom konsumpcyjny. Dane wpisują się w oczekiwany przez nas scenariusz trwale podwyższonej inflacji bazowej w kolejnych latach ze względu na szybsze domykanie się ujemnej luki popytowej i wysoką dynamikę jednostkowych kosztów pracy (na skutek silnej presji płacowej)" - podsumowali ekonomiści PKO BP. 

Czytaj więcej:

Europa: Pracownicy wracają do biur. Praca z domu okazuje się mniej efektywna

Eksperci: Polskie płace wracają na ścieżkę sprzed pandemii

Polska: W gastronomii i hotelarstwie brakuje rąk do pracy

W Polsce zatrudnienie rośnie. Więcej wakatów niż przed epidemią

Raport: Połowa pracowników nie przejmuje się swoją karierą od czasu wybuchu pandemii

John Lewis i Waitrose planują zwolnienia

Liczba wolnych miejsc pracy w UK powyżej poziomu sprzed pandemii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama