Menu

Oxford University zabrał głos w sprawie "oczyszczania" kraju z rasizmu

Oxford University zabrał głos w sprawie "oczyszczania" kraju z rasizmu
Studenci University of Oxford domagają się usunięcia pomnika Cecila Rhodesa. (Fot. Getty Images)
Wicekanclerz Uniwersytetu Oksfordzkiego Louise Richardson ostrzegła Wielką Brytanię przed próbami 'ukrywania historii' w związku z coraz większym poparciem dla usuwania z ulic pomników osób z rasistowską przeszłością. Obecnie również na terenie uniwersytetu toczy się dyskusja w sprawie jednego z posągów.
Reklama

W tym tygodniu podczas demonstracji w Oksfordzie żądano usunięcia z tamtejszego uniwersytetu pomnika Cecila Rhodesa, XIX-wiecznego polityka, przedsiębiorcy i kolonizatora, który odegrał kluczową rolę w zdobyciu przez Wielką Brytanię kolonii w Afryce Południowej. 

Pomnik Cecila Rhodesa byłby kolejnym - po posągach Roberta Badena-Powella, Edwarda Colstona, Winstona Churchilla czy Roberta Peela - który znalazł się na celowniku Brytyjczyków protestujących przeciw rasizmowi.

Władze uczelni oficjalnie nie opowiedziały się po żadnej ze stron sporu w sprawie pomnika Cecila Rhodesa. (Fot. Getty Images)

Wicekanclerz Louise Richardson ostrzegła jednak, że próby "ukrywania historii" nie powinny mieć miejsca, a na "wszystkie historyczne postacie należy spojrzeć przez pryzmat czasów, w których żyli".  "Musimy zmierzyć się z przeszłością i uczyć się z niej" - oceniła. 

Jednocześnie ta irlandzka politolog odmówiła opowiedzenia się po którejś ze stron w konflikcie o pomnik Cecila Rhodersa na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Zwróciła uwagę, że właścicielem pomnika jest Oriel College, a kontrowersyjna postać umożliwiła wielu biedniejszym studentom na uzyskanie edukacji dzięki hojnym stypendiom. 

Czytaj więcej:

Zamieszki przed Białym Domem. Pomnik Kościuszki zdewastowany

Burmistrz Londynu rozpoczyna "oczyszczanie" miasta z rasizmu

Londyn: Usunięto kolejny rasistowski pomnik

Wyłowiono obalony przez tłum pomnik w Bristolu

  Komentarze
  • Hugo
   11 czerwca, 18:04

   Patologia

  • Gosc
   11 czerwca, 18:19

   UK traci na znaczeniu od XX wieku a to co sie dzieje teraz to juz upadek. Kilka wiekow temu praktycznie wszystkie mocarstwa mialy kolonie a handel niewolnikami kwitl od dawna, w tym bialymi. Teraz, 'przybysze' korzystaja z owocow imperium niszczac to co sie przyczynilo do bogactwa. Innymi slowy, gdyby chcieli zyc w kraju bez takiej przeszlosci to dlaczego nie przeprowadza sie do jakiegos biednego kraju np Europy Wschodniej? Lewactwo i populizm. I tylko myslenie żądaniowe... a pracowac to sie nie chce.

  • Jerzy hajkowski
   11 czerwca, 20:20

   Ateisci I lewacy niedlugo zazadaja zamkniecia kosciolow, gdyz wg nich Jezus byl nietolerancyjny

  • Xxx
   12 czerwca, 10:06

   W uk jest rasizm ale na białych.... kolorowi maja wiecej pszywilejow i praw.

  • Klawy Edek
   12 czerwca, 11:01

   A kopaczowa ich chciała do Polski sprowadzać jak tu i tak już bez nich bida jest. Platforma to zło

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama