Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Osiem osób będzie sądzonych w związku ze śmiercią Maradony

Osiem osób będzie sądzonych w związku ze śmiercią Maradony
Diego Maradona zmarł 25 listopada 2020 roku w wieku 60 lat. Na zdj. Maradona na konferencji prasowej w Dubaju w 2011 r. (Fot. KARIM SAHIB/AFP/GettyImages)
Ośmioro pracowników służby zdrowia będzie odpowiadać za 'nieumyślne zabójstwo w okolicznościach obciążających' legendy piłki nożnej Argentyńczyka Diego Maradony - ogłosił wczoraj sędzia z sądu w San Isidro koło Buenos Aires.
Reklama
Reklama

Prokuratura przygotowała akt oskarżenia już w kwietniu, zarzucając lekarzom i innym osobom z zespołu medycznego zaniedbania w opiece nad Maradoną oraz nieodpowiednie i niedostateczne leczenie.

Wśród oskarżonych jest neurochirurg Leopoldo Luque, a także psychiatra, psycholog, domowa lekarka oraz pielęgniarki. Grożą im wyroki od 8 do 25 lat więzienia. Nie podano terminu procesu.

Diego Armando Maradona zmarł 25 listopada 2020 roku w wieku 60 lat. Przyczyną zgonu był poważny obrzęk płuc prowadzący do zaostrzenia przewlekłej niewydolności serca i w konsekwencji zatrzymanie jego akcji. Przeprowadzona sekcja zwłok ujawniła, że cierpiał on m.in. na marskość wątroby, zaburzenia w funkcjonowaniu płuc i ostrą martwicę cewek nerkowych.

Na dwa tygodnie przed śmiercią Maradona opuścił szpital w Olivos, gdzie trafił z objawami anemii, odwodnienia i depresji. Przeszedł także operację mózgu po wykryciu krwiaka podtwardówkowego. Operujący go neurochirurg Leopoldo Luque twierdził, że prawdopodobnie przyczyną jego powstania był jakiś wypadek, ale pacjent powiedział, że nic nie pamięta. Ostatnie dni życia legendarny piłkarz spędził w domu.

Maradona był mistrzem świata w 1986 roku i wicemistrzem w 1990. Zasłynął wspaniałymi umiejętnościami technicznymi, indywidualnymi akcjami, którymi przesądzał o losach meczów, ale i "ręką Boga" - jak nazwał sposób zdobycia gola w meczu z Anglią na mundialu w Meksyku. Grał w Boca Juniors, Barcelonie i Napoli, które z nim w składzie zdobyło jedyne dwa tytuły mistrza Włoch.

W 2000 roku wspólnie z Brazylijczykiem Pele został ogłoszony zwycięzcą plebiscytu FIFA na najlepszego piłkarza XX wieku, choć w sondzie internetowej otrzymał zdecydowanie najwięcej głosów - 53 proc.

Po zakończeniu kariery próbował sił jako trener, prowadził m.in. drużynę narodową Argentyny.

Miał kłopoty zdrowotne spowodowane nadwagą i uzależnieniem od narkotyków. W ojczyźnie był ubóstwiany. Po jego śmierci prezydent Argentyny Alberto Fernandez ogłosił trzydniową żałobę narodową.

Czytaj więcej:

Ruszył proces w sprawie śmierci Diego Maradony

Minął rok od śmierci Diego Maradony, trwają postępowania sądowe

Koszulka Maradony, w której strzelił bramkę "ręką Boga", sprzedana za ponad 7 mln funtów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.06.2022
  GBP 5.4831 złEUR 4.7094 złUSD 4.4656 złCHF 4.6538 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama